Co może jeść pies?

Co może jeść pies

Co może jeść pies? Tutaj dowiesz się, z czego powinna się składać psia dieta i czego nie może w niej zabraknąć, a także czego należy unikać.

Jakie rodzaje pożywienia może jeść pies?

Pies może jeść różne rodzaje żywności, ale najważniejsze jest, żeby psia dieta była zbilansowana i dostarczała odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Oto kilka przykładów tego, co może jeść pies:

 1. Karma sucha – to najczęściej wybierane przez właścicieli psów pożywienie. Wysokiej jakości karmy suche zawierają odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów, a także witaminy i minerały.
 2. Karma mokra – w skład karm mokrych wchodzą mięso i ryby, co sprawia, że są one bogate w białko. Są one jednak zazwyczaj droższe i szybciej się psują w porównaniu do karmy suchej.
 3. Surowe mięso – psy z powodzeniem mogą jeść surowe mięso, np. mięso drobiowe, wołowe, cielęce lub ryby. Zanim zdecydujesz się na taką dietę dla swojego psa, skonsultuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że jest to dieta odpowiednia dla twojego pupila.
 4. Warzywa i owoce – psy mogą jeść różne rodzaje warzyw i owoców, takich jak np. marchew, dynia, jabłka, czy banany. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich są dla psów toksyczne! Są to m.in. cebula, czosnek i awokado. Pozostałe warzywa, jakie nie są zalecane to: pomidory, warzywa kapustne (brokuły, kalafior, brukselka, kapusta) i szpinak.
 5. Kości – kości są dobrym źródłem wapnia i białka dla psów. Uważaj jednak na kości ostre i te niewielkich rozmiarów (np. kości kurczaka lub ryb) oraz na kości gotowane, gdyż te mogą się kruszyć. Niewielkie kawałki mogą zostać połknięte i spowodować perforację przewodu pokarmowego. Najlepszym wyborem będą surowe kości wołowe lub cielęce – pamiętaj jednak, że podawane w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do uszkodzeń zębów i układu pokarmowego.
Co może jeść pies - to ważny wybór
Co może jeść pies – to ważny wybór

Dlaczego pies nie powinien jeść tego, co ludzie?

Psie potrzeby żywieniowe i metabolizm znacznie różnią się od tych ludzkich. W związku z tym jedzenie, które jest dobre dla ludzi, niekoniecznie jest dobre dla psa. Oto kilka powodów, dlaczego pies nie powinien jeść tego, co jemy my:

 • Sól – jedzenie z dużą ilością sodu jest szkodliwe dla psa, ponieważ może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania nerek i układu sercowo-naczyniowego.
 • Czekolada – czekolada zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla psów. Może to spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia rytmu serca, drgawki, a nawet śmierć.
 • Cebula i czosnek – zawierają liczne związki, które są toksyczne dla psów. Spożycie tych warzyw przez psa może doprowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek i anemii.
 • Awokado – zawiera tłuszcze, które są szkodliwe dla psów i mogą prowadzić do problemów żołądkowych i trudności z oddychaniem.
 • Alkohol – alkohol jest bardzo toksyczny dla psów i może prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, w tym do drgawek i śpiączki.
Co może jeść pies - czego należy unikać
Co może jeść pies – czego należy unikać

Czego nie może zabraknąć w psiej diecie?

W diecie Twojego psa nie może zabraknąć odpowiedniej ilości białka, które powinno pochodzić z mięsa lub ryb.

Dodatkowo, psia dieta powinna zawierać odpowiednią ilość tłuszczów. Tłuszcze zapewnią Twojemu pupilowi energię oraz zdrową skórę i sierść.

W psiej diecie powinny się znaleźć także węglowodany w postaci warzyw i owoców. Zadbaj też o odpowiednią zawartość błonnika, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Niezbędne są również witaminy i minerały, takie jak witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, żelazo i cynk.

Pamiętaj że odpowiednia ilość składników odżywczych zależy od wielu czynników, takich jak np. wiek, aktywność fizyczna i stan zdrowia psa.

W celu doboru odpowiedniej diety dla Twojego psa warto skonsultować się z weterynarzem.

Co może jeść pies - zbilansowana dieta to podstawa
Co może jeść pies – zbilansowana dieta to podstawa

Co może jeść pies – podsumowanie

Dieta Twojego psa powinna przede wszystkim być zbilansowana i dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych. Pamiętaj, że odpowiednie odżywianie to podstawa dobrego zdrowia Twojego pupila. W związku z tym warto poświęcić tej kwestii odpowiednią ilość uwagi.

Podsumowując:

 • Zadbaj o dobrej jakości karmę suchą lub mokrą, a dietę urozmaicaj różnorodnymi dodatkami (np. warzywa i owoce)
 • Unikaj podawania Twojemu psu potraw przeznaczonych dla ludzi
 • Zadbaj o zrównoważoną dietę, a przede wszystkim odpowiednią ilość białka
 • Nie podawaj Twojemu psu produktów, które są dla niego szkodliwe

Kim jestem? Kilka słów o mnie

Nazywam się Agnieszka Sikora i jestem hodowcą psów rasowych. Co roku moją hodowlę opuszczają szczenięta, z których jestem dumna i które później wiodą szczęśliwe życie w nowych rodzinach. Jeśli interesuje Cię kupno nowego pupila, zajrzyj do Poczekalni lub skontaktuj się ze mną.