Maltańczyki – małe pieski, które nie rosną

Maltańczyki to małe pieski które nie rosną. Dowiedz się więcej o tej rasie i poznaj zalety niewielkiego rozmiaru!

Maltańczyki to małe pieski, które nie rosną. Zyskały one popularność ze względu na swój niewielki rozmiar i uroczy wygląd. Jedną z unikalnych cech tej rasy jest fakt, że maltańczyki nie rosną do dużych rozmiarów, co czyni je znakomitymi towarzyszami dla osób, które preferują mniejsze psy, np. są idealne dla ludzi, którzy mieszkają w mniejszych mieszkaniach. Maltańczyki są małymi psami z kilku powodów związanych z ich historią, genetyką i celami hodowlanymi. Są to psy o długiej, jedwabistej sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Ich sierść jest również pozbawiona podszycia, co oznacza, że
w chłodniejszych miesiącach potrzebują odpowiedniego ubrania, aby chronić się przed zimnem.

Historia i pochodzenie

Starożytne korzenie: Maltańczyki to jedna z najstarszych ras psów, której historia sięga co najmniej 2800 lat. Ich początki
są owiane tajemnicą, ale często wiązane z wyspą Malta na Morzu Śródziemnym. Archeologiczne dowody sugerują, że były obecne w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie, gdzie były hodowane jako psy do towarzystwa dla arystokracji i bogatych rodzin.

Ulubieńcy królowych i arystokracji: W czasach starożytnych i średniowiecznych, maltańczyki były szczególnie cenione przez damy dworu i królowe. Królowa Elżbieta I oraz królowa Maria Stuart miały w swoich pałacach te urocze psiaki.
Ich obecność w królewskich rezydencjach była symbolem elegancji i prestiżu.

Na zdjęciu widać białego maltańczyka biegnącego po trawie w stronę kamery.
Na zdjęciu widać białego maltańczyka biegnącego po trawie w stronę kamery.

Genetyka – małe pieski, które nie rosną

Wielkość psa jest w dużej mierze determinowana przez genetykę. Maltańczyki zostały selektywnie hodowane przez wieki,
aby zachować ich mały rozmiar. Geny odpowiedzialne za mały wzrost i drobną budowę ciała były preferowane w hodowli,
co doprowadziło do ustabilizowania tych cech w rasie.

Za mały rozmiar psów, takich jak maltańczyki, odpowiada kombinacja różnych genów, które wpływają na wzrost, rozwój
i strukturę ciała. Oto niektóre kluczowe geny, które zostały zidentyfikowane jako mające wpływ na rozmiar psa:

1. Gen IGF1 (Insulin-like Growth Factor 1)

 • Opis: Gen IGF1 jest jednym z głównych genów wpływających na wzrost u ssaków, w tym u psów. Wysoki poziom IGF1 jest związany z większym wzrostem, podczas gdy niższy poziom tego białka koreluje z mniejszym rozmiarem.
 • Wpływ: Badania wykazały, że mutacje i polimorfizmy w genie IGF1 są silnie związane z małym rozmiarem u wielu ras psów, w tym maltańczyków.

2. Gen GHR (Growth Hormone Receptor)

 • Opis: Gen GHR koduje receptor hormonu wzrostu, który jest kluczowy dla regulacji wzrostu organizmu.
 • Wpływ: Mutacje w genie GHR mogą wpływać na odpowiedź organizmu na hormon wzrostu, co z kolei może prowadzić do zmniejszonego wzrostu.

3. Gen STC2 (Stanniocalcin 2)

 • Opis: Gen STC2 koduje białko, które jest zaangażowane w regulację wzrostu i mineralizację kości.
 • Wpływ: Mutacje w tym genie mogą wpływać na wzrost kości, co przyczynia się do mniejszego rozmiaru ciała.

4. Gen HMGA2 (High Mobility Group AT-hook 2)

 • Opis: Gen HMGA2 odgrywa rolę w regulacji rozwoju i wzrostu komórek.
 • Wpływ: Warianty tego genu są związane z rozmiarem ciała u psów i mogą wpływać na mały wzrost.

5. Gen SMAD2 (Mothers Against Decapentaplegic Homolog 2)

 • Opis: Gen SMAD2 jest zaangażowany w szlaki sygnalizacyjne TGF-beta, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju komórek i wzrostu.
 • Wpływ: Zmiany w aktywności tego genu mogą wpływać na rozwój kości i wzrost organizmu.

6. Gen MSTN (Myostatin)

 • Opis: Gen MSTN koduje białko miostatyny, które hamuje wzrost mięśni.
 • Wpływ: Mutacje w genie MSTN mogą prowadzić do zmniejszonego rozwoju mięśni, co pośrednio wpływa na rozmiar ciała.

7. Gen LEP (Leptin)

 • Opis: Gen LEP koduje leptynę, hormon regulujący apetyt i metabolizm.
 • Wpływ: Mutacje w genie LEP mogą wpływać na masę ciała i wzrost, co może przyczyniać się do mniejszego rozmiaru psa.

Interakcje genetyczne i polimorfizmy

Ważne jest, aby zauważyć, że nie jeden pojedynczy gen, ale raczej interakcje między wieloma genami i ich wariantami determinują końcowy rozmiar psa. Polimorfizmy w tych genach i ich różne kombinacje mogą wpływać na różnice w wielkości między poszczególnymi psami w obrębie jednej rasy i między różnymi rasami.

Podsumowanie

Mały rozmiar maltańczyków i innych małych ras psów jest wynikiem złożonej interakcji wielu genów, które kontrolują wzrost, rozwój kości, metabolizm i inne procesy biologiczne. Selektywna hodowla przez wieki utrwalała te geny, które prowadzą do mniejszych rozmiarów, co pozwoliło na utrzymanie charakterystycznych cech tych ras.

Maltańczyki są małymi psami głównie z powodu selektywnej hodowli, która miała na celu stworzenie idealnych psów do towarzystwa. Ich genetyka, historia i adaptacja do życia w luksusowych warunkach przyczyniły się do utrzymania ich niewielkiego rozmiaru. Dziś, maltańczyki są cenione za swój urok, niewielkie rozmiary i przyjazny charakter, co czyni je idealnymi towarzyszami dla wielu rodzin na całym świecie.

Obrazek przedstawia maltańczyka leżącego na białej i lśniącej podłodze. Piesek patrzy w stronę obiektywu.
Obrazek przedstawia maltańczyka leżącego na białej i lśniącej podłodze. Piesek patrzy w stronę obiektywu.

Cele hodowlane

Od początku istnienia rasy, maltańczyki były hodowane przede wszystkim jako psy do towarzystwa. Małe psy są łatwiejsze
w utrzymaniu w warunkach domowych, zajmują mniej miejsca i wymagają mniej pożywienia. Dodatkowo, ich mały rozmiar czyni je idealnymi psami kanapowymi, które można łatwo przenoszone i pielęgnowane

Maltańczyki były hodowane w regionie śródziemnomorskim, gdzie ciepły klimat sprzyjał małym, krótkowłosym psom.
Ich niewielki rozmiar pomagał im przystosować się do ciepłych warunków i umożliwiał łatwe schładzanie się.

W miarę jak maltańczyki zyskiwały popularność jako psy wystawowe, hodowcy jeszcze bardziej koncentrowali się na utrzymaniu małego rozmiaru rasy. Standardy hodowlane często określają maksymalną i minimalną wagę oraz wysokość,
co pomaga w zachowaniu charakterystycznych cech rasy.

Funkcjonalność i urok

Małe psy są często postrzegane jako bardziej urocze i przyjazne, co dodatkowo zwiększało ich atrakcyjność. Właściciele mogli cieszyć się ich towarzystwem bez konieczności posiadania dużych przestrzeni czy podwórek.

Zarówno selekcja naturalna, jak i sztuczna odegrały rolę w kształtowaniu wielkości maltańczyków. Psy, które najlepiej spełniały wymagania właścicieli i hodowców, wybierano do dalszej hodowli, co stopniowo utrwalało mały rozmiar w kolejnych pokoleniach.

Maltańczyki są często uważane za idealne psy dla osób starszych i niepełnosprawnych z kilku powodów, które obejmują ich temperament, wielkość, łatwość pielęgnacji oraz zdolność do adaptacji do różnych warunków życiowych. Oto bardziej szczegółowy opis tych zalet:

Mały rozmiar

Maltańczyki są małymi psami, co czyni je łatwymi do noszenia i przenoszenia. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są idealne do życia w mniejszych przestrzeniach, takich jak mieszkania czy domy opieki. Ponadto, nie wymagają dużo miejsca do biegania
i ćwiczeń, co jest korzystne dla osób, które nie mogą zapewnić dużej przestrzeni.

Łagodny i przyjazny temperament

Maltańczyki są znane z łagodnego i przyjaznego charakteru. Są to psy bardzo towarzyskie, które uwielbiają być
w towarzystwie swoich właścicieli. Dobrze się czują zarówno w towarzystwie pojedynczych osób, jak i rodzin. Ich przywiązanie i chęć do bycia blisko właściciela mogą dostarczać wsparcia emocjonalnego i uczucia komfortu, co jest szczególnie ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Niski poziom aktywności

Chociaż maltańczyki potrzebują codziennych spacerów i umiarkowanej aktywności, nie mają nadmiernych wymagań co do ruchu. Ich poziom energii jest na tyle niski, że można je zadowolić krótszymi spacerami i zabawą w domu. To sprawia, że są odpowiednie dla osób, które mają ograniczoną mobilność lub nie są w stanie zapewnić długich spacerów.

Pielęgnacja

Chociaż maltańczyki mają długą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji, wiele osób decyduje się na krótsze cięcia, które są łatwiejsze w utrzymaniu. Regularne szczotkowanie i okazjonalne kąpiele pomagają utrzymać sierść w dobrym stanie. Ich biała sierść nie linieje zbyt intensywnie, co może być dodatkowym plusem dla osób, które nie chcą mieć sierści w całym domu. Warto również zadbać o regularne strzyżenie.

Wsparcie emocjonalne

Maltańczyki, ze względu na swoje towarzyskie i przywiązane usposobienie, mogą dostarczać znaczącego wsparcia emocjonalnego. Ich obecność może pomóc w redukcji stresu, uczucia samotności i lęku, co jest szczególnie ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Zdolność do adaptacji

Maltańczyki są bardzo adaptacyjne i mogą dostosować się do różnych warunków życiowych. Są szczęśliwe zarówno
w małych mieszkaniach, jak i w domach z ogrodem. Przynależność do jednej osoby czy całej rodziny nie ma dla nich znaczenia. Także ich zdolność do adaptacji czyni je idealnymi dla osób, które mogą mieć ograniczoną przestrzeń lub zmieniające się warunki życiowe.

Inteligencja i szkolenie

Maltańczyki są inteligentne i chętne do nauki, co ułatwia ich szkolenie. Są w stanie szybko nauczyć się podstawowych komend i zachowań, co może być korzystne dla osób starszych i niepełnosprawnych, którzy potrzebują psa dobrze wychowanego i łatwego do kontrolowania.Brak problemów z alergiami

Alergie na zwierzęta domowe, zwłaszcza na psy, mogą być dużym problemem dla wielu ludzi. Jednak istnieją pewne rasy psów, które są bardziej odpowiednie dla alergików. Jedną z nich jest maltańczyk. W poniższym artykule wyjaśnimy, dlaczego maltańczyki są często polecane dla osób z alergiami oraz jakie korzyści przynoszą swoim właścicielom.

Sierść a włosy

Maltańczyki mają włosy, a nie futro. To jedna z kluczowych cech, która czyni je bardziej przyjaznymi dla alergików. Włosy maltańczyków rosną podobnie jak ludzkie włosy – stale, a nie w cyklach sezonowych. W rezultacie, maltańczyki linieją znacznie mniej niż psy z tradycyjnym futrem. Mniejsze linienie oznacza mniej alergenów unoszących się w powietrzu
i osiadających na powierzchniach w domu.

Mniej łupieżu

Łupież, czyli martwe komórki skóry, jest jednym z głównych alergenów powodujących reakcje u ludzi uczulonych na psy. Ponieważ maltańczyki mają włosy, a nie futro, ich skóra jest mniej sucha i produkuje mniej łupieżu. Regularna pielęgnacja
i kąpiele pomagają utrzymać skórę maltańczyka w dobrym stanie, co dodatkowo redukuje ilość łupieżu.

Regularna pielęgnacja

Maltańczyki wymagają regularnej pielęgnacji, co paradoksalnie jest korzystne dla alergików. Regularne szczotkowanie
i kąpiele pomagają usunąć alergeny z sierści psa. Dbałość o higienę psa minimalizuje ilość alergenów w otoczeniu. Właściciele maltańczyków często przycinają ich włosy, co również pomaga w utrzymaniu niskiego poziomu alergenów.

Zachowanie czystości

Małe rozmiary maltańczyków ułatwiają ich kąpanie i utrzymanie w czystości. Można je regularnie myć, co jest trudniejsze do wykonania z większymi psami. Czysty pies to mniej alergenów w domu, co jest kluczowe dla alergików.

Charakter i zachowanie

Maltańczyki są znane ze swojego przyjaznego i towarzyskiego charakteru. Są doskonałymi towarzyszami, którzy uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Ich łagodny temperament sprawia, że są łatwe w szkoleniu i chętne do współpracy.
To oznacza, że można je nauczyć unikania miejsc, które mogą być problematyczne dla alergików, takich jak łóżka czy kanapy.

Podsumowanie

Maltańczyki są idealnym wyborem dla alergików z wielu powodów. Ich włosy zamiast futra, mniejsze linienie, mniej łupieżu, regularna pielęgnacja oraz czystość sprawiają, że generują mniej alergenów. Dodatkowo, ich przyjazny charakter, łatwość
w szkoleniu i długowieczność czynią je doskonałymi towarzyszami dla osób z alergiami. Dzięki tym cechom, maltańczyki mogą wnieść wiele radości i miłości do życia alergików, nie powodując przy tym niepotrzebnych problemów zdrowotnych.

Maltańczyki – małe pieski, które nie rosną
Na zdjęciu widać słodkiego maltańczyka, który spogląda zza płotu. Po lewej stronie znajduje się motylek na płocie. W tle widać zielone krzaki.

Długowieczność

Maltańczyki są rasą długowieczną, często żyją ponad 15 lat. Ich długowieczność oznacza, że mogą być wiernymi towarzyszami przez wiele lat, co jest istotne dla osób szukających długoterminowego towarzystwa. Długowieczność maltańczyków, podobnie jak u innych ras psów, jest wynikiem kombinacji czynników genetycznych, zdrowotnych, środowiskowych i związanych z opieką. Oto bardziej szczegółowe omówienie tych czynników:

1. Genetyka – małe pieski, które nie rosną

 • Selektywna hodowla: Maltańczyki hodowano przez wieki z naciskiem na zdrowie i cechy charakterystyczne rasy. Wybór zdrowych osobników do hodowli przyczynił się do ich długowieczności.
 • Niska skłonność do niektórych chorób: W przeciwieństwie do niektórych ras, maltańczyki są mniej podatne na pewne dziedziczne choroby, co sprzyja ich dłuższemu życiu.

2. Rozmiar ciała

 • Mały rozmiar: Małe rasy psów, takie jak maltańczyki, mają tendencję do dłuższego życia w porównaniu z większymi rasami. Jest to częściowo spowodowane mniejszym obciążeniem stawów i organów oraz mniejszym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych.

3. Zdrowa dieta

 • Zbilansowane żywienie: Odpowiednia dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, jest kluczowa dla zdrowia i długowieczności maltańczyka. Właściciele powinni unikać przekarmiania i dbać o prawidłową wagę psa.
 • Suplementacja: W niektórych przypadkach suplementy diety, takie jak kwasy omega-3, mogą wspomagać zdrowie stawów i serca, co może przyczynić się do dłuższego życia.

4. Regularna opieka weterynaryjna

 • Rutynowe badania: Regularne wizyty u weterynarza pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób, co może znacząco wydłużyć życie psa.
 • Szczepienia i profilaktyka: Regularne szczepienia oraz ochrona przed pasożytami (pchłami, kleszczami, robakami) pomagają utrzymać maltańczyka w dobrej kondycji zdrowotnej.

5. Pielęgnacja

 • Higiena i pielęgnacja sierści: Regularne szczotkowanie, kąpiele oraz pielęgnacja oczu, uszu i zębów pomagają zapobiegać infekcjom i innym problemom zdrowotnym.
 • Kontrola wagi: Utrzymywanie prawidłowej wagi poprzez odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia jest kluczowe dla zdrowia maltańczyka.

6. Ćwiczenia i aktywność fizyczna

 • Regularne ćwiczenia: Maltańczyki potrzebują regularnych spacerów i zabaw, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną
  i psychiczną. Regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać otyłości i związanym z nią problemom zdrowotnym.
 • Stymulacja umysłowa: Zabawy i trening umysłowy są ważne dla zachowania zdrowia psychicznego psa, co również może wpływać na jego ogólną długowieczność.

7. Środowisko i styl życia

 • Bezpieczne i kochające środowisko: Maltańczyki, które żyją w bezpiecznym, kochającym domu, są mniej narażone na stres i urazy. Dobre warunki życiowe sprzyjają ich długowieczności.
 • Unikanie toksyn: Dbanie o to, aby maltańczyk nie miał kontaktu z toksycznymi substancjami, takimi jak niektóre rośliny, chemikalia domowe i nieodpowiednie jedzenie, jest kluczowe dla jego zdrowia.

8. Znajomość specyficznych chorób rasy

 • Luksacja rzepki: To częsta przypadłość u maltańczyków, dlatego właściciele powinni być świadomi objawów i konsultować się z weterynarzem w przypadku problemów z chodzeniem.
 • Problemy dentystyczne: Regularne kontrole i czyszczenie zębów pomagają zapobiegać chorobom przyzębia, które są powszechne w tej rasie i mogą wpływać na ogólne zdrowie psa.

Podsumowanie

Długowieczność maltańczyków wynika z połączenia genetyki, odpowiedniej diety, regularnej opieki weterynaryjnej, właściwej pielęgnacji, regularnych ćwiczeń i odpowiedniego środowiska. Dodatkowo dbałość o te aspekty pozwala na utrzymanie maltańczyków w dobrym zdrowiu przez wiele lat, co sprawia, że są wspaniałymi, długowiecznymi towarzyszami.

Długowieczność psów, w tym maltańczyków, jest wynikiem złożonej interakcji wielu genów, które wpływają na różne aspekty zdrowia, metabolizmu, odporności i innych funkcji biologicznych. Chociaż badania nad genetycznymi podstawami długowieczności są wciąż w toku, kilka kluczowych genów i szlaków molekularnych zostało zidentyfikowanych jako mające potencjalny wpływ na długość życia psów.

Na obrazku znajdują się dwa maltańczyki. Są one w białym pomieszczeniu.
Na obrazku znajdują się dwa maltańczyki. Są one w białym pomieszczeniu.

Geny odpowiedzialne za długowieczność

1. Gen IGF1 (Insulin-like Growth Factor 1)

 • Opis: IGF1 jest jednym z najważniejszych genów związanych z regulacją wzrostu i metabolizmu.
 • Wpływ: Niskie poziomy IGF1 są często związane z dłuższym życiem, zarówno u ludzi, jak i u psów. U małych ras, takich jak maltańczyki, niskie poziomy IGF1 mogą przyczyniać się do ich długowieczności.

2. Gen SIRT1 (Sirtuin 1)

 • Opis: SIRT1 jest genem kodującym białko sirtuinę, które odgrywa rolę w regulacji starzenia się, naprawie DNA
  i odpowiedzi na stres komórkowy.
 • Wpływ: Aktywność SIRT1 jest związana z wydłużeniem życia w różnych modelach organizmów. Wysoka aktywność tego genu może przyczyniać się do długowieczności przez poprawę funkcji komórkowych i odporności na stres.

3. Gen FOXO3 (Forkhead Box O3)

 • Opis: FOXO3 jest genem, który koduje białko z rodziny forkhead, biorące udział w regulacji ekspresji genów związanych ze stresem oksydacyjnym, metabolizmem i starzeniem.
 • Wpływ: Zwiększona aktywność FOXO3 jest związana z długowiecznością, ponieważ wspomaga mechanizmy obronne przeciwko stresowi komórkowemu i poprawia naprawę DNA.

4. Genes związane z naprawą DNA (np. GENY BRCA1, BRCA2)

 • Opis: Geny te są zaangażowane w naprawę uszkodzeń DNA.
 • Wpływ: Efektywna naprawa DNA jest kluczowa dla zapobiegania kumulacji mutacji, które mogą prowadzić do chorób związanych z wiekiem, w tym nowotworów. Lepsze mechanizmy naprawy DNA mogą przyczyniać się do dłuższego życia.

5. Genes związane z metabolizmem i insuliną (np. IGF1R, INS, IRS1)

 • Opis: Geny te regulują metabolizm i sygnalizację insuliny, co jest kluczowe dla zarządzania energią i procesów metabolicznych.
 • Wpływ: Zmiany w tych genach mogą wpływać na wydajność metaboliczną i odporność na choroby metaboliczne, co ma wpływ na długowieczność.

6. Genes związane z układem odpornościowym (np. MHC, TLRs)

 • Opis: Geny układu odpornościowego, takie jak te kodujące białka głównego kompleksu zgodności tkankowej (MHC)
  i receptory Toll-like (TLRs), odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej.
 • Wpływ: Silny i dobrze regulowany układ odpornościowy może zapobiegać infekcjom i chorobom autoimmunologicznym,
  co jest ważne dla długowieczności.

7. Gen APOE (Apolipoprotein E)

 • Opis: APOE to gen kodujący białko zaangażowane w metabolizm lipidów i funkcjonowanie mózgu.
 • Wpływ: Różne warianty APOE są związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych. Warianty ochronne mogą wspierać długowieczność przez zmniejszenie ryzyka tych chorób.

8. Gen KLOTHO

 • Opis: KLOTHO koduje białko związane z regulacją starzenia i procesów metabolicznych.
 • Wpływ: Wysoki poziom białka Klotho wiąże się z ochroną przed chorobami związanymi z wiekiem i wydłużeniem życia.

Podsumowanie

Długowieczność maltańczyków, podobnie jak u innych ras psów, jest wynikiem złożonej interakcji wielu genów i szlaków molekularnych. Oprócz tego geny te wpływają na różne aspekty zdrowia, w tym na metabolizm, odporność, naprawę DNA
i odpowiedź na stres. Selektywna hodowla, zdrowa dieta, regularna opieka weterynaryjna i odpowiednia pielęgnacja są również kluczowymi czynnikami wspierającymi długowieczność tych uroczych psów.

Maltańczyki – małe pieski, które nie rosną
Na zdjęciu widać ślicznego białego maltańczyka. Piesek pozuje bokiem do kamery. Znajduje się on wśród zieleni, najprawdopodobniej w jakimś ogrodzie. Maltańczyk bawi się czerwoną piłką, delikatnie trącając ją łapką.

Dieta dla maltańczyka

Odpowiednia dieta dla maltańczyka powinna być zbilansowana, bogata w wysokiej jakości składniki odżywcze i dostosowana do jego specyficznych potrzeb zdrowotnych oraz etapów życia (szczenię, dorosły, senior). Oto szczegółowy przewodnik po diecie dla maltańczyka:

1. Podstawy diety

Białko

 • Rodzaje białka: Wysokiej jakości źródła białka, takie jak kurczak, indyk, wołowina, jagnięcina, ryby i jaja.
 • Proporcja: Białko powinno stanowić około 25-30% diety dorosłego maltańczyka.

Tłuszcze

 • Rodzaje tłuszczy: Zdrowe tłuszcze, takie jak olej rybny, olej z łososia, olej lniany, oraz tłuszcze pochodzące z mięsa.
 • Proporcja: Tłuszcze powinny stanowić około 10-15% diety.

Węglowodany

 • Rodzaje węglowodanów: Węglowodany złożone, takie jak brązowy ryż, owies, ziemniaki, bataty, i quinoa.
 • Proporcja: Węglowodany powinny stanowić około 30-40% diety.

Błonnik

 • Rodzaje błonnika: Warzywa (marchew, brokuły, dynia) i owoce (jabłka, jagody) dostarczają błonnika, który wspomaga trawienie.
 • Proporcja: Błonnik powinien stanowić około 2-4% diety.

2. Witaminy i minerały

 • Witaminy: Witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B (B1, B6, B12) są niezbędne dla zdrowia maltańczyka.
 • Minerały: Wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, żelazo, selen są kluczowe dla zdrowia kości, mięśni i układu immunologicznego.

3. Specyficzne potrzeby maltańczyków

Zdrowie zębów

 • Karma: Sucha karma może pomagać w utrzymaniu zdrowych zębów, redukując odkładanie się kamienia nazębnego.
 • Dodatki: Specjalne przysmaki dentystyczne i regularne czyszczenie zębów są ważne dla zapobiegania chorobom przyzębia.

Zdrowa skóra i sierść

 • Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6: Suplementy z oleju rybnego lub z łososia pomagają utrzymać zdrową skórę
  i lśniącą sierść.
 • Biotyna i witamina E: Suplementy z tymi składnikami również wspierają zdrowie skóry i sierści.

Kontrola wagi

 • Porcje: Ważne jest, aby dostosować ilość karmy do wieku, poziomu aktywności i metabolizmu psa.
 • Przekąski: Ograniczenie przekąsek i stosowanie niskokalorycznych przysmaków może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.

4. Etapy życia

Szczenięta

 • Karma: Szczenięta potrzebują karmy bogatej w białko i tłuszcze, wspierającej rozwój kości, mięśni i układu immunologicznego.
 • Częstotliwość: Karmienie 3-4 razy dziennie.

Dorosłe psy

 • Karma: Zbilansowana dieta dostosowana do poziomu aktywności, unikająca nadwagi.
 • Częstotliwość: Karmienie 2 razy dziennie.

Starsze psy

 • Karma: Lekkostrawna dieta z niższą zawartością tłuszczu, wzbogacona w błonnik i składniki wspomagające stawy, takie jak glukozamina i chondroityna.
 • Częstotliwość: Karmienie 2 razy dziennie, z mniejszymi porcjami.

5. Opcje diety

Sucha karma

 • Zalety: Dobre dla zdrowia zębów, wygodne w przechowywaniu i podawaniu.
 • Wady: Niektóre psy mogą mieć trudności z jej jedzeniem.

Mokra karma

 • Zalety: Smaczna, łatwa do zjedzenia dla starszych psów lub tych z problemami z zębami.
 • Wady: Wyższa zawartość wilgoci może prowadzić do szybszego psucia się.

Dieta domowa

 • Zalety: Możliwość kontroli składników i jakości.
 • Wady: Wymaga starannego planowania, aby zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food)

 • Zalety: Zwolennicy twierdzą, że surowa dieta jest bardziej naturalna i zdrowa.
 • Wady: Ryzyko bakteryjne, trudność w zbilansowaniu diety, potencjalne niedobory.

6. Suplementy

 • Kwasy omega-3 i omega-6: Na zdrową skórę i sierść.
 • Glukozamina i chondroityna: Na zdrowie stawów.
 • Probiotyki: Na zdrowie jelit i trawienie.
 • Witaminy i minerały: W razie potrzeby, po konsultacji z weterynarzem.

Podsumowanie

Podsumowując, Maltańczyki to urocze, inteligentne i pełne energii psy, które idealnie nadają się jako towarzysze dla osób preferujących mniejsze psy. Jednak, jak w przypadku każdej rasy psów, ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią opiekę
i regularne kontrole zdrowia, aby cieszyć się ich towarzystwem przez długie lata. Ze względu na swoją małą wielkość, są one narażone na pewne problemy zdrowotne, takie jak problemy z zębami i choroby oczu. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan zdrowia i regularnie odwiedzać weterynarza.

Maltańczyki są idealnymi psami dla osób starszych i niepełnosprawnych ze względu na ich mały rozmiar, łagodny temperament, niski poziom aktywności, łatwość pielęgnacji, inteligencję, długowieczność oraz zdolność do dostarczania wsparcia emocjonalnego. Ich zdolność do adaptacji i chęć do bycia blisko swojego właściciela sprawiają, że są doskonałymi towarzyszami dla osób potrzebujących wiernego i kochającego psa.

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.