Maltańczyk miniaturka – kilka słów o czworonożnych chmurkach

Kilka słów o maltańczykach

Maltańczyk miniaturka, znany również jako bichon maltański, to rasa małych psów pochodząca z regionu Morza Śródziemnego. Oto kilka kluczowych informacji o tej rasie.

Maltańczyk miniaturka – historia i pochodzenie

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras psów, której historia sięga co najmniej 2800 lat. Ich początki są owiane tajemnicą,
ale często ich przodkowie wiązani są z wyspą Malta na Morzu Śródziemnym. Archeologiczne dowody sugerują, że były obecne w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie, gdzie cieszyły się statusem ulubieńców arystokracji i symbolizowały luksus.

W czasach średniowiecznych maltańczyki były szczególnie cenione przez damy dworu i królowe. Warto wspomnieć, że te urocze psiaki miały w swoich pałacach między innymi królowa Elżbieta I oraz królowa Maria Stuart. Dodatkowo ich obecność w królewskich rezydencjach była symbolem elegancji i prestiżu.

Wygląd

Wielkość: Maltańczyk miniaturka jest mały, zwykle waży od 3 do 4 kg i osiąga wysokość 20-25 cm w kłębie.

Sierść: Mają długą, jedwabistą sierść, która jest biała lub w odcieniach kości słoniowej. Sierść maltańczyków wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec splątaniu i zachować jej zdrowy wygląd.

Oczy: Duże, ciemne oczy o wyrazistym spojrzeniu dodają im uroku. Są to oczy, które na pewno potrafią wyrazić całą gamę emocji – od radości po smutek.

Uszy: Wiszące uszy pokryte długą sierścią, które delikatnie zwisają po bokach głowy.

Temperament

Urocze i oddane: Maltańczyki są znane ze swojego łagodnego i przyjaznego usposobienia. Oprócz tego są bardzo towarzyskie i uwielbiają być w centrum uwagi. Lubią bliskość człowieka i świetnie się czują jako psy do towarzystwa. Są także zazwyczaj dobrze tolerowane przez inne zwierzęta domowe.

Inteligentne i ciekawskie: Są to psy bardzo inteligentne, łatwo się uczą i szybko przyswajają nowe komendy. Dodatkowo ich ciekawska natura sprawia, że chętnie eksplorują otoczenie, a jednocześnie są bardzo uważne na potrzeby swojego opiekuna.

Energetyczne i zabawne: Maltańczyki mimo swojego małego rozmiaru mają dużo energii. Uwielbiają zabawy, spacery
i interakcje z ludźmi. Równocześnie potrafią się wyciszyć i spokojnie spędzać czas na kolanach swojego właściciela.

Na zdjęciu jest maltańczyk miniaturka. Piesek leży pośród trawy.
Na zdjęciu jest maltańczyk miniaturka. Piesek leży pośród trawy.

Zdrowie

Długość życia: Średnia długość życia maltańczyków wynosi od 12 do 15 lat, choć niektóre osobniki mogą żyć nawet dłużej przy odpowiedniej opiece. Są generalnie zdrową rasą, ale mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne.

Problemy z zębami: Ze względu na małe rozmiary pyska, maltańczyki mogą mieć skłonności do chorób przyzębia, dlatego regularne szczotkowanie zębów i wizyty u weterynarza są niezbędne.

Problemy skórne: Ich delikatna skóra może być podatna na alergie i podrażnienia, więc odpowiednia pielęgnacja sierści
i skóry jest kluczowa.

Oczy: W związku z dużymi, wyrazistymi oczami, mogą mieć skłonności do problemów takich jak zaćma czy łzawienie.

Luksacja rzepki: znana również jako zwichnięcie rzepki, jest częstym problemem ortopedycznym występującym u małych ras psów, w tym maltańczyków. Oto szczegółowe informacje na ten temat:

Co to jest luksacja rzepki?

Luksacja rzepki to stan, w którym rzepka (kolano) przemieszcza się ze swojego normalnego miejsca w rowku kości udowej. Może to być luksacja boczna (przemieszczenie na zewnątrz) lub przyśrodkowa (przemieszczenie do wewnątrz).
U maltańczyków najczęściej występuje luksacja przyśrodkowa.

Przyczyny

 • Genetyka: Luksacja rzepki jest często dziedziczna i może występować rodzinnie u psów danej rasy.
 • Anatomia: Anomalie w budowie kości udowej, rzepki czy mięśni mogą predysponować psa do tego schorzenia.
 • Urazy: Urazy kolana, takie jak upadki czy skręcenia, mogą również prowadzić do luksacji rzepki.

Objawy

 • Utykanie: Pies może zacząć utykać na jedną lub obie tylne nogi.
 • Ból: Pies może odczuwać ból, szczególnie podczas chodzenia, biegania lub skakania.
 • Zachowanie: Można zauważyć, że pies unika aktywności, które wcześniej sprawiały mu radość.
 • Niestabilność stawu: Staw kolanowy może wydawać się niestabilny lub „wyskakiwać” z miejsca.

Diagnoza

 • Badanie fizykalne: Weterynarz może zdiagnozować luksację rzepki na podstawie badania fizykalnego, manipulując stawem kolanowym i oceniając jego stabilność.
 • Badania obrazowe: Czasami potrzebne są zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić stopień uszkodzenia i wykluczyć inne problemy ortopedyczne.

Stopnie luksacji rzepki

Luksacja rzepki klasyfikowana jest w czterech stopniach nasilenia:

 • Stopień I: Rzepka może być ręcznie przemieszczana, ale samoistnie wraca na miejsce.
 • Stopień II: Rzepka często przemieszcza się samoistnie, ale może wrócić na miejsce po prostych manipulacjach.
 • Stopień III: Rzepka przemieszcza się często i pozostaje poza miejscem, ale można ją ręcznie przemieścić.
 • Stopień IV: Rzepka jest stale przemieszczona i nie można jej ręcznie przemieścić.

Leczenie

 • Zachowawcze: W mniej poważnych przypadkach (stopień I i II) może wystarczyć zmiana trybu życia, kontrola wagi, fizjoterapia i leki przeciwbólowe.
 • Chirurgiczne: W cięższych przypadkach (stopień III i IV) często konieczna jest operacja. Procedury mogą obejmować rekonstrukcję rowka kości udowej, przemieszczenie przyczepu więzadeł lub stabilizację rzepki.

Zapobieganie

 • Kontrola wagi: Utrzymywanie prawidłowej wagi jest kluczowe dla zmniejszenia obciążenia stawów.
 • Aktywność fizyczna: Regularna, ale nie nadmierna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowych mięśni i stawów.
 • Hodowla: Wybór hodowcy, który przeprowadza badania zdrowotne swoich psów hodowlanych, może pomóc zmniejszyć ryzyko genetycznych problemów ortopedycznych.

Luksacja rzepki jest częstym problemem zdrowotnym u maltańczyków i innych małych ras psów. Wczesne rozpoznanie
i odpowiednie leczenie mogą znacznie poprawić komfort i jakość życia psa. Jeśli zauważysz u swojego maltańczyka objawy wskazujące na problemy ze stawami, skonsultuj się z weterynarzem w celu dokładnej diagnozy i opracowania planu leczenia.

Pielęgnacja

Regularna pielęgnacja jest niezbędna, aby utrzymać sierść w dobrym stanie, w tym codzienne czesanie. Istotne też są regularne kąpiele. Należy również dbać o higienę uszu, oczu i zębów.

Sierść: Maltańczyki wymagają codziennego szczotkowania, aby zapobiec splątaniu sierści. Wielu właścicieli decyduje się na regularne wizyty u groomera.

Aktywność fizyczna: Choć są małe, potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Codzienne spacery i czas na zabawę są ważne dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dwa oblicza pielęgnacji

 1. Show Cut: Jest to styl pielęgnacji, który jest typowy dla psów wystawowych. Sierść jest utrzymywana w pełnej długości, starannie czesana i pielęgnowana, aby pokazać pełny potencjał rasy.
 2. Pet Cut: Wersja dla psów domowych, często z krótszą sierścią, aby ułatwić codzienną pielęgnację. Popularne style to „puppy cut” lub „teddy bear cut”, które nadają maltańczykowi bardziej dziecięcy i uroczy wygląd.
Zdjęcie przedstawia maltańczyka, który stoi na dwóch tylnych łapkach, a przednimi opiera się na nodze osoby robiącej zdjęcie. Maltańczyk miniaturka patrzy prosto w obiektyw. Ma lekko wysunięty języczek. Jego oczy wyrażają radość. Na głowie dłuższe włosy ma związane gumkami.
Zdjęcie przedstawia maltańczyka, który stoi na dwóch tylnych łapkach, a przednimi opiera się na nodze osoby robiącej zdjęcie. Maltańczyk miniaturka patrzy prosto w obiektyw. Ma lekko wysunięty języczek. Jego oczy wyrażają radość. Na głowie dłuższe włosy ma związane gumkami.Maltańczyki to urocze i oddane psy, które są doskonałymi towarzyszami zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Ich przyjazna natura i niewielkie rozmiary sprawiają, że są idealnymi zwierzętami do życia w mieście. Ich długa historia jako ulubieńców arystokracji oraz współczesna popularność świadczą o ich niezaprzeczalnym uroku i wszechstronności.
Są doskonałymi towarzyszami dla osób w każdym wieku, oferując bezwarunkową miłość i radość każdego dnia.

Maltańczyk Miniaturka (Teacup Maltańczyk)

Maltańczyk i maltańczyk miniaturka to terminy, które są czasami używane wymiennie, ale technicznie nie oznaczają dokładnie tego samego. Oto wyjaśnienie różnic:

 • Opis: Termin „maltańczyk miniaturka” lub „teacup maltańczyk” odnosi się do maltańczyków, które są hodowane, aby być znacznie mniejsze niż standardowe. Te psy mogą ważyć mniej niż 2 kg.
 • Charakterystyka: Są one miniaturyzowaną wersją standardowych maltańczyków, zachowując te same cechy wyglądu, takie jak długą, jedwabistą białą sierść i duże, ciemne oczy, ale w mniejszym rozmiarze.
 • Standardy: Nie są uznawane przez główne organizacje kynologiczne (American Kennel Club, Fédération Cynologique Internationale) jako odrębna kategoria. Hodowla teacup maltańczyków nie jest standardową praktyką i może wiązać się
  z pewnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak większe ryzyko chorób genetycznych, kruchość kości i inne komplikacje zdrowotne wynikające z nadmiernej miniaturyzacji.

Kontrowersje i problemy zdrowotne

 • Hodowla: Hodowla teacup maltańczyków jest kontrowersyjna, ponieważ ekstremalna miniaturyzacja może prowadzić do problemów zdrowotnych. Hodowcy, którzy dążą do uzyskania jak najmniejszych psów, mogą nie zawsze priorytetować zdrowie psa.
 • Zdrowie: Teacup maltańczyki mogą być bardziej podatne na problemy zdrowotne, takie jak hipoglikemia, problemy
  z sercem, trudności w oddychaniu, kruchość kości i problemy stomatologiczne.

Podsumowanie

Maltańczyk i maltańczyk miniaturka to nie to samo. Standardowy maltańczyk jest uznaną rasą przez główne organizacje kynologiczne i ma określone standardy dotyczące wielkości i wyglądu. Teacup maltańczyk, lub maltańczyk miniaturka, jest znacznie mniejszą wersją tej rasy, hodowaną poza oficjalnymi standardami, często kosztem zdrowia psa. Jeśli rozważasz zakup maltańczyka, ważne jest, aby wybierać odpowiedzialnych hodowców, którzy na pierwszym miejscu stawiają zdrowie
i dobrostan swoich psów. Przykładem takiej hodowli jest Psiakowo.

Zdjęcie przedstawia małego maltańczyka leżącego na białym i puchatym dywanie. Psiak patrzy prosto w obiektyw.
Zdjęcie przedstawia małego maltańczyka leżącego na białym i puchatym dywanie. Psiak patrzy prosto w obiektyw.

Maltańczyk maltańczykowi nierówny

Rasa maltańczyków jest jednolita, co oznacza, że nie ma oficjalnych „rodzajów” maltańczyków w sensie odrębnych podras. Jednakże, różnice w wyglądzie i cechach mogą występować ze względu na różne linie hodowlane i standardy przyjęte przez różne kluby kynologiczne. Oto kilka aspektów, które mogą różnić się między maltańczykami:

Linie hodowlane

Amerykańska Linia Hodowlana

 • Wygląd: Maltańczyki z linii amerykańskiej są często nieco większe i mają bardziej wyraziste, okrągłe oczy. Ich sierść jest zwykle bardzo długa, jedwabista i prosta.
 • Charakter: Zazwyczaj są bardzo przyjazne, energiczne i chętne do zabawy.

Europejska Linia Hodowlana

 • Wygląd: Europejskie maltańczyki mogą być nieco mniejsze i bardziej delikatne. Mają subtelnie różniący się kształt głowy i krótszą, gęstą sierść.
 • Charakter: Również przyjazne, ale mogą być bardziej spokojne i mniej energiczne niż ich amerykańskie odpowiedniki.

Standardy różnych organizacji

 1. AKC (American Kennel Club): AKC ma swoje własne standardy dotyczące maltańczyków, które mogą nieznacznie różnić się od standardów innych organizacji kynologicznych. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych preferowane są psy o wadze do 7 funtów (około 3,2 kg).
 2. FCI (Fédération Cynologique Internationale): FCI, która jest główną organizacją kynologiczną w Europie, również ma swoje standardy. Według FCI, idealna waga maltańczyka powinna wynosić od 3 do 4 kg.

Różnice w wyglądzie i cechach

 1. Kolor sierści: Standardowo maltańczyki mają białą sierść, ale mogą występować niewielkie różnice w odcieniach, takie jak bardzo jasny i kość słoniowa. Plamy innych kolorów nie są akceptowane w standardach wystawowych.
 2. Tekstura sierści: Chociaż idealna sierść powinna być jedwabista, zdarzają się osobniki z nieco bardziej wełnistą sierścią, co może wpływać na sposób jej pielęgnacji.
 3. Kształt głowy: Niekiedy zdarzają się różnice w kształcie głowy i pyska, co może być wynikiem różnorodnych praktyk hodowlanych.

Nowoczesne wariacje

 1. Mini Maltańczyk: Choć oficjalnie nie uznany jako osobna rasa, niektóre hodowle oferują tak zwane „mini maltańczyki”, które są mniejsze niż standardowe. Ważne jest, aby przy zakupie takiego psa upewnić się, że pochodzi on z zaufanej hodowli, aby uniknąć problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym miniaturyzowaniem.

Mieszanki rasowe

W ostatnich latach popularność zyskują mieszanki maltańczyków z innymi rasami, tworząc nowe hybrydy, takie jak:

 • Malti-Poo (Maltańczyk + Pudel)
  • Opis: Hybryda maltańczyka i pudla. Charakteryzuje się kręconą sierścią i często ma hipoalergiczne właściwości.
  • Zalety: Przyjazny i inteligentny, mniej liniejący.
  • Wady: Może wymagać regularnego strzyżenia.
 • Morkie (Maltańczyk + Yorkshire Terrier)
  • Opis: Hybryda maltańczyka i yorkshire terriera. Zazwyczaj ma miękką, długą sierść i żywe, energiczne usposobienie.
  • Zalety: Uroczy i aktywny, łatwy do szkolenia.
  • Wady: Może być bardziej wymagający w pielęgnacji ze względu na długą sierść.
 • Malchi (Maltańczyk + Chihuahua)
  • Opis: Hybryda maltańczyka i chihuahua. Często mniejsze niż czystej rasy maltańczyk, z krótszą sierścią.
  • Zalety: Przyjazny i lojalny, łatwiejszy w pielęgnacji.
  • Wady: Może mieć cechy typowe dla chihuahua, takie jak upór.

Każda z tych mieszanych ras łączy cechy maltańczyka z inną rasą, co może wpływać na wygląd, temperament i wymagania pielęgnacyjne.

Warianty Wielkości

Teacup Maltańczyk

 • Opis: Nieoficjalna odmiana, hodowana, aby być znacznie mniejszą niż standardowy maltańczyk.
 • Zalety: Uroczy, idealny do noszenia w torbie.
 • Wady: Często obciążony problemami zdrowotnymi ze względu na nadmierne miniaturyzowanie.

Podsumowując, choć maltańczyki są rasą jednolitą, istnieje wiele subtelnych różnic wynikających z praktyk hodowlanych, standardów kynologicznych oraz preferencji dotyczących pielęgnacji. Niezależnie od wariantu, maltańczyki pozostają uroczymi, inteligentnymi i kochającymi towarzyszami.

Na zdjęciu widać małego maltańczyka, który stoi na trawie. Znajduje on się w ogrodzie pośród zielonych krzaków.
Na zdjęciu widać małego maltańczyka, który stoi na trawie. Znajduje on się w ogrodzie pośród zielonych krzaków.

Czy maltańczyki zawsze są białe?

Tak, maltańczyki są zawsze białe. Kolor biały jest charakterystyczną cechą tej rasy i jest ściśle przestrzegany w standardach hodowlanych uznawanych przez międzynarodowe organizacje kynologiczne, takie jak Fédération Cynologique Internationale (FCI) i American Kennel Club (AKC). Czysto biały kolor jest uważany za idealny, chociaż niektóre maltańczyki mogą mieć bardzo delikatne odcienie kości słoniowej lub cytrynowe zabarwienie na uszach, co jest również akceptowane.

Ciekawostki na temat koloru sierści maltańczyków:

 1. Historia koloru: Maltańczyki od wieków były hodowane ze względu na swoją białą sierść, co czyni je wyjątkowymi
  i rozpoznawalnymi. W starożytnym Rzymie białe psy były uważane za symbol czystości i luksusu.
 2. Pielęgnacja sierści: Biała sierść maltańczyków wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w czystości i zapobiec plamom. Właściciele często używają specjalnych szamponów i odżywek przeznaczonych do białej sierści, aby zachować jej blask i kolor.
 3. Plamy łzowe: Ze względu na białą sierść, plamy łzowe mogą być bardziej widoczne u maltańczyków niż u psów
  o ciemniejszej sierści. Regularna higiena oczu i odpowiednia dieta mogą pomóc w zmniejszeniu problemów z plamami łzowymi.
 4. Wystawy psów: Na wystawach psów maltańczyki muszą mieć czysto białą sierść, aby spełniać standardy rasy. Jakiekolwiek oznaki innego koloru sierści mogą być powodem do dyskwalifikacji.

Podsumowując, biały kolor sierści jest znakiem rozpoznawczym maltańczyków i jest ściśle przestrzegany w standardach rasy. Hodowcy dążą do utrzymania czystości tej cechy, a właściciele dbają o odpowiednią pielęgnację, aby ich psy prezentowały się jak najlepiej.

Zdjęcie przedstawia małego maltańczyka siedzącego na białym i puchatym dywanie, w tle widać kanapę. Głowa pieska jest lekko zadarta do góry.
Zdjęcie przedstawia małego maltańczyka siedzącego na białym i puchatym dywanie, w tle widać kanapę. Głowa pieska jest lekko zadarta do góry.

Dlaczego maltańczyki są dobre dla alergików?

Maltańczyki są ulubionymi pupilami wielu znanych osób, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ich uroczy wygląd, inteligencję i przyjazny charakter. Te małe, białe psy często towarzyszą celebrytom na czerwonym dywanie, w sesjach zdjęciowych i w codziennym życiu, stając się częścią ich publicznego wizerunku. Jeśli interesujesz się celebrytami i ich zwierzętami, warto śledzić ich profile w mediach społecznościowych, gdzie często dzielą się zdjęciami swoich ukochanych maltańczyków.

Maltańczyki są często uważane za jedną z ras bardziej odpowiednich dla osób cierpiących na alergie. Oto kilka powodów, dlaczego maltańczyk może być dobrym wyborem dla alergików, oraz kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Niskie linienie: Maltańczyki praktycznie nie linieją. Ich włosy, podobne do ludzkich, rosną stale i nie wypadają sezonowo, co oznacza mniej alergenów w powietrzu i na meblach.
 2. Włosy zamiast sierści: Maltańczyki mają włosy zamiast tradycyjnej sierści, co zmniejsza ilość łupieżu (martwych komórek skóry), który jest głównym źródłem alergenów.
 3. Regularna pielęgnacja: Ponieważ maltańczyki wymagają regularnej pielęgnacji i strzyżenia, często mają mniej łupieżu. Regularne kąpiele i szczotkowanie mogą dodatkowo zmniejszyć ilość alergenów.

Czynniki do rozważenia

 1. Indywidualne różnice w alergiach: Reakcje alergiczne są bardzo indywidualne. Niektóre osoby mogą nadal mieć reakcje alergiczne na ślinę lub mocz psa, nawet jeśli sierść nie jest problemem.
 2. Czystość otoczenia: Utrzymanie czystego domu jest kluczowe. Regularne odkurzanie, pranie psiego posłania i wietrzenie pomieszczeń mogą pomóc zmniejszyć ilość alergenów w domu.
 3. Pielęgnacja psa: Regularne kąpiele i szczotkowanie psa pomagają zminimalizować łupież i inne alergeny. Może to być zrobione przez profesjonalnego groomera lub właściciela psa.
 4. Spotkanie z psem: Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu maltańczyka, alergicy powinni spędzić czas z psem, aby zobaczyć, jak ich organizm reaguje. Może to obejmować wizyty u hodowcy, w schronisku lub spędzenie czasu z psem znajomego.

Praktyczne wskazówki dla alergików

 • Strefy wolne od psa: Ustal strefy w domu, gdzie pies nie ma wstępu, takie jak sypialnia, aby mieć miejsce wolne od alergenów.
 • Oczyszczacze powietrza: Używanie oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA może pomóc w redukcji alergenów w domu.
 • Mycie rąk: Po głaskaniu psa i jego pielęgnacji zawsze myj ręce, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia alergenów na twarz czy inne części ciała.
 • Odpowiednia dieta psa: Zdrowa dieta dla psa może poprawić stan jego skóry i sierści, co z kolei może zmniejszyć łupież i ilość alergenów.

Podsumowanie

Maltańczyki mogą być dobrym wyborem dla osób cierpiących na alergie dzięki swojej specyficznej sierści i niskiej tendencji do linienia. Jednak każda osoba reaguje inaczej, dlatego ważne jest, aby alergicy dokładnie przetestowali swoją reakcję na konkretny psa przed podjęciem decyzji o jego przygarnięciu. Regularna pielęgnacja psa i utrzymanie czystości w domu są kluczowe dla minimalizacji alergii.

Ciekawostki

Popularność: Maltańczyki są popularne na całym świecie jako psy towarzyszące ze względu na swój urok i przyjazny charakter. Ze względu na swoje łagodne usposobienie, maltańczyki są często wykorzystywane w terapii z udziałem zwierząt. Pomagają osobom starszym, dzieciom i ludziom cierpiącym na różne schorzenia psychiczne. Przynoszą im radość i ukojenie.

Psie gwiazdy: Maltańczyki pojawiają się często w filmach i programach telewizyjnych, gdzie grają role eleganckich
i dystyngowanych pupili. Przykłady to film „Gdzie jest mój maltańczyk?” oraz popularne reklamy.

Moda na maltańczyki: W ostatnich latach maltańczyki stały się szczególnie popularne wśród celebrytów i osób publicznych. Ich mały rozmiar i uroczy wygląd sprawiają, że są idealnymi towarzyszami w miejskim życiu.

Na zdjęciu widać małego maltańczyka, który leży na trawie. Znajduje on się w ogrodzie pośród zielonych krzaków.
Na zdjęciu widać małego maltańczyka, który leży na trawie. Znajduje on się w ogrodzie pośród zielonych krzaków.

Filmy i seriale w których pojawiły się maltańczyki

Maltańczyki, ze względu na swój uroczy wygląd i towarzyski charakter, często pojawiają się w filmach i serialach, dodając uroku scenom i przyciągając uwagę widzów. Oto kilka przykładów filmów i seriali, w których wystąpiły te urocze psy:

Filmy

 1. „How to Lose a Guy in 10 Days” (2003)
  W filmie pojawia się maltańczyk o imieniu Krull the Warrior King, który jest pupilem głównej bohaterki, Andie Anderson, granej przez Kate Hudson.
 2. „Beverly Hills Chihuahua” (2008)
  W tym filmie występuje wiele różnych ras psów, w tym maltańczyki, które dodają uroku i komediowego elementu do fabuły.
 3. The Proposal” (2009)
  W komedii romantycznej z Sandrą Bullock i Ryanem Reynoldsem, maltańczyk o imieniu Kevin jest pupilem rodziny Paxton.
 4. „The Accidental Husband” (2008)
  W tej romantycznej komedii z Umą Thurman, maltańczyk miniaturka jest jednym z psów pojawiających się w filmie.

Seriale

 1. „The Nanny” (1993-1999)
  W popularnym serialu komediowym pojawia się maltańczyk o imieniu Chester, który należał do C.C. Babcock, jednej
  z głównych postaci. W rzeczywistości pies należał do Fran Drescher, odtwórczyni roli Fran Fine.
 2. „Friends” (1994-2004)
  W jednym z odcinków Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) opiekuje się maltańczykiem, co prowadzi do zabawnych sytuacji.
 3. „Sex and the City” (1998-2004)
  W jednym z odcinków Charlotte York (Kristin Davis) jest właścicielką maltańczyka o imieniu Elizabeth Taylor. Pies ten pojawia się w kilku odcinkach, dodając uroku postaci Charlotte.
 4. „Gilmore Girls” (2000-2007)
  Maltańczyk o imieniu Cinnamon jest psem Babette Dell, jednej z sąsiadek Lorelai i Rory Gilmore. Pies ten pojawia się
  w kilku odcinkach, dodając uroku i humoru.

Animacje

 1. „Sekretne życie zwierzaków domowych” (2016)
  Choć nie jest to stricte maltańczyk, jedna z postaci, Gidget, jest małym, białym psem o cechach przypominających maltańczyka. Gidget jest urocza, odważna i lojalna wobec swoich przyjaciół.

Reklamy i media

Maltańczyki często pojawiają się również w reklamach telewizyjnych, sesjach zdjęciowych i innych mediach ze względu na ich atrakcyjny wygląd i łagodny charakter. Są one popularnym wyborem w kampaniach marketingowych, szczególnie tych skierowanych do rodzin i miłośników zwierząt.

Maltańczyk miniaturka leży na podłodze w białym pomieszczeniu.
Maltańczyk miniaturka leży na podłodze w białym pomieszczeniu.

Znane osoby z maltańczykami

 1. Elizabeth Taylor
  • Miała maltańczyka o imieniu Sugar, który często pojawiał się z nią publicznie.
 2. Halle Berry
  • Znana aktorka jest właścicielką maltańczyka, który często pojawia się na jej zdjęciach w mediach społecznościowych.
 3. Eva Longoria
  • Aktorka znana z serialu „Desperate Housewives” ma maltańczyka o imieniu Jinxy.
 4. Elvis Presley
  • Król Rock and Rolla, Elvis Presley, miał maltańczyka o imieniu Foxhugh, który był jednym z jego wielu ukochanych psów.
 5. Jessica Simpson
  • Piosenkarka i aktorka Jessica Simpson miała maltańczyka o imieniu Daisy, który często towarzyszył jej w różnych wydarzeniach.
 6. Carmen Electra
  • Modelka i aktorka Carmen Electra jest właścicielką maltańczyka o imieniu Daisy, która jest często widywana z nią publicznie.
 7. Lindsay Lohan
  • Aktorka Lindsay Lohan miała maltańczyka o imieniu Chloe, który był częstym towarzyszem na jej zdjęciach.
 8. Miley Cyrus
  • Piosenkarka i aktorka Miley Cyrus miała maltańczyka o imieniu Sophie, którego często pokazywała w mediach społecznościowych.

Maltańczyki w malarstwie

Maltańczyki są jedną z najstarszych ras psów, a ich urok i wdzięk sprawiły, że były często uwieczniane przez artystów na przestrzeni wieków. Oto kilka przykładów maltańczyków w malarstwie:

1. Jean-Baptiste Oudry

 • Obraz: „Mały piesek z książką i różą” (1735)
 • Opis: Oudry był francuskim malarzem znanym z portretów zwierząt. Jeden z jego obrazów przedstawia małego białego psa, prawdopodobnie maltańczyka, leżącego obok książki i róży.

2. Francisco de Goya

 • Obraz: „Portret księżnej Alby” (1795)
 • Opis: Goya namalował księżną Albę z małym, białym psem u jej stóp. Choć pies na obrazie nie jest jednoznacznie identyfikowany jako maltańczyk miniaturka, ma wiele cech typowych dla tej rasy.

3. Edwin Henry Landseer

 • Obraz: „The Lion Dog of Malta” (1840)
 • Opis: Landseer, znany z portretów psów, namalował maltańczyka w roli lwa, pokazując charakterystyczne cechy tej rasy
  i jej elegancję.

4. Titian (Tycjan)

 • Obraz: „Portret Clarissy Strozzi” (1542)
 • Opis: Tycjan, renesansowy malarz, namalował młodą dziewczynę z małym białym psem, który może być maltańczykiem. Pies jest trzymany na smyczy i wygląda na spokojnego i zadowolonego.

5. Sir Joshua Reynolds

 • Obraz: „Miss Bowles with her Dog” (1775)
 • Opis: Reynolds namalował portret młodej dziewczyny z białym psem przypominającym maltańczyka. Obraz oddaje bliskość między dziewczynką a jej pupilem.

6. Peter Paul Rubens

 • Obraz: „Helena Fourment with a Carriage” (1639)
 • Opis: Rubens namalował swoją żonę Helenę z małym białym psem, który jest prawdopodobnie maltańczykiem. Pies towarzyszy jej w eleganckiej scenerii, podkreślając status i bogactwo.

7. Antoine Pesne

 • Obraz: „Frederick II of Prussia as a Child” (1716)
 • Opis: Pesne namalował portret Fryderyka II Pruskiego jako dziecka, z małym białym psem, który mógł być maltańczykiem. Pies jest symbolem elegancji i wyrafinowania.

8. François-Hubert Drouais

 • Obraz: „Madame de Pompadour” (1763)
 • Opis: Drouais namalował Madame de Pompadour, słynną metresę króla Ludwika XV, z jej małym białym psem, który jest prawdopodobnie maltańczykiem. Pies dodaje obrazu luksusu i delikatności.

9. Giovanni Francesco Barbieri (Guercino)

 • Obraz: „Magdalene with the Smoking Flame” (1640)
 • Opis: Guercino namalował scenę religijną, w której mały biały pies towarzyszy Marii Magdalenie. Pies ma cechy typowe jakie ma maltańczyk miniaturka.

10. Thomas Gainsborough

 • Obraz: „Mr and Mrs William Hallett (The Morning Walk)” (1785)
 • Opis: Gainsborough namalował portret pary na spacerze z ich psem, który przypomina maltańczyka. Pies jest uosobieniem elegancji i towarzyskości.

Podsumowanie

Maltańczyki były często uwieczniane przez artystów na przestrzeni wieków, nie tylko ze względu na ich urok i elegancję, ale także jako symbol statusu i bogactwa. Ich obecność w sztuce odzwierciedla ich popularność wśród arystokracji i wpływowych postaci historycznych. Dzięki tym obrazom możemy zobaczyć, jak bardzo cenione były te psy i jak duży wpływ miały na kulturę i sztukę.

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.