Pies z długimi uszami, czyli co należy wiedzieć o jamnikach

Kilka słów o jamnikach

O jamniku można powiedzieć, że jest to pies z długimi uszami. Rasy psów różnią się od siebie pod względem cech fizycznych, ale również charakterologicznych. Obecnie panuje również moda na łączenie poszczególnych gatunków i tworzenie hybryd. Jamniki z rodowodem posiadają kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają je na tle innych psów.

Pies z długimi uszami – przykładowe rasy

Rasy psów z długimi uszami są różnorodne i często mają te charakterystyczne cechy ze względu na ich przeznaczenie historyczne, takie jak polowanie czy tropienie. Współcześnie zdolności tropiące, niektórych z niżej wymienionych psów, są tak imponujące, że często są wykorzystywane przez organy ścigania do poszukiwań osób zaginionych. Oto kilka popularnych ras psów z długimi uszami:

 1. Dachshund (Jamnik) – duże uszy są wyjątkowo pożądane u jamników. Jamniki – zwłaszcza odmiany z długą sierścią – mają długie, opadające uszy.
 2. Basset Hound – znane ze swoich bardzo długich uszu i krótkich nóg, często używane do tropienia ze względu na doskonały węch.
 3. Cocker Spaniel – zarówno angielski, jak i amerykański, mają długie, opadające uszy i są często używane jako psy myśliwskie.
 4. Bloodhound – mają wyjątkowo długie uszy i są znane z niesamowitego węchu, używane często w poszukiwaniach
  i ratownictwie.
 5. Beagle – mają długie, miękkie uszy, które pomagają im w tropieniu zapachów.
 6. Afghan Hound – posiadają długie, jedwabiste uszy, które dodają im elegancji.
 7. Setter (np. Irish Setter, English Setter) – mają długie, opadające uszy, które są charakterystyczne dla tej rasy.

Każda z tych ras ma swoje unikalne cechy i temperament, ale długie uszy są wspólnym mianownikiem, który dodaje im uroku
i często pomaga w wykonywaniu zadań, do których zostały pierwotnie wyhodowane. W tym artykule jednak skupimy się głównie na jamnikach.

Kilka słów o jamnikach
Zdjęcie przedstawia szczeniaka jamnika o czarnym i brązowym umaszczeniu. Piesek leży na szarym miękkim dywanie. Głowa jamniczka jest obrócona w lewo, dzięki czemu widać jego prawe, długie uszko. Jamniczek patrzy w górę.

Długie uszy u psów, szczególnie tych hodowanych przeznaczonych do tropienia, pełnią kilka istotnych ról, które pomagają im w funkcjonowaniu na co dzień. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego długie uszy są korzystne dla psów tropiących.

Funkcje długich uszu w tropieniu

 1. Zbieranie zapachów z powietrza i gruntu:
  • Długie, opadające uszy działają jak miotełki, które przesuwają się po ziemi podczas ruchu psa. W ten sposób pomagają wzburzać i zbierać drobinki zapachowe z podłoża, co zwiększa intensywność zapachu docierającego do nosa psa.
 2. Skierowanie zapachu do nosa:
  • Uszy znajdujące się blisko ziemi podczas tropienia pomagają skierować zapachy w stronę nosa psa. Tworzą one rodzaj tunelu powietrznego, który kanalizuje zapachy bezpośrednio do nosa, co pozwala psu lepiej je analizować.
 3. Wzmocnienie zdolności olfaktorycznych:
  • Długie uszy mogą pomóc w koncentrowaniu zapachów wokół pyska psa, tworząc bardziej skoncentrowaną strefę zapachową. To ułatwia psu dokładniejsze analizowanie śladów zapachowych.
 4. Redukcja zakłóceń:
  • Długie uszy mogą również pomóc w tłumieniu hałasu z otoczenia, co pozwala psu lepiej skoncentrować się na zapachach. Dzięki temu pies może efektywniej tropić, nie będąc rozpraszanym przez dźwięki.

Anatomia węchu psa

Warto również wspomnieć o anatomii węchu psa:

 • Receptory węchowe: Psy mają aż około 220 milionów receptorów węchowych w nosie (dla porównania, ludzie mają ich około 5 milionów), co sprawia, że ich zmysł węchu jest niezwykle rozwinięty.
 • Obszar węchowy mózgu: Część mózgu psa odpowiedzialna za analizę zapachów jest znacznie większa w stosunku do wielkości mózgu niż u ludzi, co pozwala psu na znacznie bardziej szczegółową analizę zapachów.

Wpływ na polowanie i tropienie

Dzięki kombinacji doskonałego węchu i długich uszu, psy te mogą skutecznie tropić zwierzęta i ludzi, nawet na dużych odległościach i po długim czasie od pozostawienia śladu. Te cechy sprawiają, że są one nieocenione w pracy myśliwskiej, poszukiwaniach i ratownictwie.

Podsumowując, długie uszy są kluczowym elementem anatomicznym, który wspiera zdolności węchowe psa, czyniąc go skuteczniejszym w tropieniu. Dzięki temu, psy z długimi uszami są niezwykle efektywne w zadaniach wymagających precyzyjnego wyczucia zapachów.

Na obrazku znajduje się szczeniak jamnika o czekoladowej maści. Jest to pies z długimi uszami, a jego futerko bardzo ładnie lśni w słońcu. Siedzi on na trawie i patrzy prosto w obiektyw.
Na obrazku znajduje się szczeniak jamnika o czekoladowej maści. Jest to pies z długimi uszami, a jego futerko bardzo ładnie lśni w słońcu. Siedzi on na trawie i patrzy prosto w obiektyw.

Kilka słów o jamnikach

Jamnik, znany również jako Dachshund, to rasa psa pochodząca z Niemiec, która wyróżnia się długimi uszami, długim ciałem i krótkimi nogami. Jamniki są dostępne w kilku wariantach sierści: krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej. Każdy z trzech wyżej wymienionych typów to pies z długimi uszami, które są jednym z ich najbardziej rozpoznawalnych atrybutów.

Wygląd

Jamniki mają wydłużone ciało, które jest silne i muskularne, oraz krótkie nogi. Ich uszy są długie, opadające i miękkie, co nadaje im uroczego i charakterystycznego wyglądu. Długowłose jamniki mają szczególnie efektowne, jedwabiste uszy, które wymagają regularnej pielęgnacji, aby utrzymać je w dobrym stanie. Pies z długimi uszami.

Jamniki dzielą się w oparciu o ich masę ciała:

 • Jamnik króliczy,
 • Jamnik miniaturowy,
 • Jamnik standardowy,

Jamniki królicze są najmniejsze. Nazwa „jamnik miniaturowy” może być w tym przypadku myląca. Jamniki standardowe są największe. Mogą osiągać wagę do 9 kg.

Temperament

Jamniki są znane ze swojej odwagi, determinacji i inteligencji. Są to psy o silnym instynkcie myśliwskim, co sprawia, że są niezależne i czasem uparte. Jednak są również bardzo lojalne i przywiązane do swoich właścicieli. Jamniki są czujne i mogą być doskonałymi stróżami, ponieważ szybko reagują na nieznane dźwięki i osoby. Często pojawiają się z opinie, że jamniki są wredne lub agresywne, ale tak naprawdę wszystko zależy od wychowania psa. Ludzie cenią je za mądrość, inteligencję
i wyjątkową wierność.

Aktywność

Mimo swoich krótkich nóg, jamniki są energiczne i potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Długie spacery, zabawy
i interaktywne zabawki pomagają im pozostać zdrowymi i szczęśliwymi. Lubią również korzystać ze swojego instynktu myśliwskiego podczas zabaw polegających na tropieniu.

Na zdjęciu znajduje się jasnobrązowy szczeniak jamnika. Jest to pies z długimi uszami, a jego futerko bardzo ładnie lśni
w słońcu. Opiera on łapki o murek i patrzy prosto w obiektyw. W tle zielona trawa.
Na zdjęciu znajduje się jasnobrązowy szczeniak jamnika. Jest to pies z długimi uszami, a jego futerko bardzo ładnie lśni
w słońcu. Opiera on łapki o murek i patrzy prosto w obiektyw. W tle zielona trawa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jamników zależy głównie od rodzaju ich sierści:

 • Długowłose: wymagają regularnego szczotkowania, aby zapobiec splątaniu i utrzymać sierść w dobrym stanie. Ich uszy również wymagają szczególnej uwagi, aby uniknąć infekcji i nagromadzenia się brudu.
 • Krótkowłose: mają łatwiejszą w pielęgnacji sierść, która wymaga mniej czesania, ale ich uszy nadal powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone.
 • Szorstkowłose: wymagają przycinania i trymowania, aby utrzymać sierść w odpowiedniej kondycji.

A co robić, jeżeli chodzi o pielęgnację, gdy w domu jest pies z długimi uszami? Długie uszy u psów mogą wyglądać uroczo, ale wymagają szczególnej troski, aby utrzymać je w zdrowiu. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do infekcji, nagromadzenia brudu i innych problemów zdrowotnych. Oto kilka wskazówek, jak dbać o długie uszy u psa:

Regularne czyszczenie

 1. Sprawdzanie uszu:
  • Regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, sprawdzaj uszy psa pod kątem oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach, nadmierne wydzieliny czy świąd.
 2. Czyszczenie uszu:
  • Używaj specjalnego płynu do czyszczenia uszu dla psów, który można kupić w sklepach zoologicznych lub
   u weterynarza.
  • Wacik lub gazę nasącz płynem do czyszczenia uszu i delikatnie przetrzyj wnętrze ucha. Unikaj wprowadzania wacika głęboko do kanału słuchowego, aby nie uszkodzić ucha psa.
  • Możesz również użyć kropli do uszu, które pomogą rozpuścić woskowinę. Następnie delikatnie masuj ucho u nasady, aby płyn dotarł głęboko, i pozwól psu potrząsnąć głową, aby usunąć nadmiar płynu i rozpuszczony wosk.

Zapobieganie infekcjom

 1. Unikanie wilgoci:
  • Po kąpieli lub pływaniu dokładnie osusz uszy psa, używając miękkiego ręcznika. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii
   i drożdży, które mogą prowadzić do infekcji.
 2. Wietrzenie uszu:
  • Jeżeli to możliwe, podczas aktywności na świeżym powietrzu staraj się umożliwić psu dostęp powietrza do uszu. Możesz delikatnie unieść uszy, aby lepiej je przewietrzyć.

Przycinanie włosów

 1. Przycinanie włosów wokół uszu:
  • Regularnie przycinaj włosy wokół uszu psa, zwłaszcza w przypadku ras długowłosych. Nadmiar włosów może zatrzymywać wilgoć i brud, co sprzyja infekcjom.
 2. Profesjonalna pielęgnacja:
  • Jeśli nie czujesz się pewnie w przycinaniu włosów wokół uszu, skorzystaj z usług profesjonalnego groomera. Regularne wizyty u groomera mogą pomóc w utrzymaniu uszu w czystości i zdrowiu.

Monitorowanie zdrowia uszu

 1. Obserwowanie zachowania psa:
  • Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu psa, takie jak częste drapanie uszu, potrząsanie głową czy skłonność do trzymania głowy na jednej stronie. Mogą to być oznaki problemów z uszami.
 2. Regularne wizyty u weterynarza:
  • Przynajmniej raz do roku zabieraj psa na kontrolę do weterynarza, który sprawdzi stan uszu i doradzi w kwestii dalszej pielęgnacji. W razie potrzeby, weterynarz może zalecić specjalne leczenie lub produkty do pielęgnacji uszu.


Profilaktyka i dodatkowe środki ostrożności

 1. Dieta i suplementy:
  • Zdrowa dieta i odpowiednie suplementy mogą wspomagać ogólne zdrowie psa, w tym stan jego uszu. Skonsultuj się
   z weterynarzem w kwestii odpowiedniej diety i ewentualnych suplementów.
 2. Unikanie alergenów:
  • Jeśli twój pies ma skłonność do alergii, staraj się unikać alergenów, które mogą prowadzić do zapalenia uszu. Alergeny mogą obejmować niektóre rodzaje pokarmów, pyłki, kurz czy pleśń.

Pielęgnacja długich uszu psa wymaga regularności i uwagi, ale dzięki odpowiednim zabiegom można zapobiec wielu problemom zdrowotnym i utrzymać uszy psa w doskonałym stanie.

Zdjęcie przedstawia szczeniaka jamnika o czarnym i brązowym umaszczeniu. Piesek leży na puchatym szarym dywanie.
Z lewej strony widać żółte kwiaty, a w tle zielone krzewy.
Zdjęcie przedstawia szczeniaka jamnika o czarnym i brązowym umaszczeniu. Piesek leży na puchatym szarym dywanie.
Z lewej strony widać żółte kwiaty, a w tle zielone krzewy.

Zdrowie

Jamniki są generalnie zdrową rasą, ale ze względu na swoją budowę mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne,
w tym:

 • Problemy z kręgosłupem, zwłaszcza chorobę międzykręgowego dysku (IVDD), która może prowadzić do paraliżu. Jest to anomalia krążków, które zapewniają amortyzację między kręgami. Zarówno standardowe, jak i miniaturowe odmiany mają problemy z kręgosłupami.

Jamników nie wolno przekarmiać. Należy pilnować, żeby pies nie przekroczył dopuszczonej wagi gdyż może to skutkować problemami z kręgosłupem. Aby uniknąć schorzeń kręgosłupa, trzeba postarać się także zminimalizować chodzenie psa po schodach (najlepiej nosić psa na rękach). Równocześnie trzeba pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, aby psiak zachował odpowiednią masę ciała.

 • Problemy z uszami, w tym infekcje, ze względu na ich długie, opadające uszy.

Jeśli podejrzewasz, że Twój jamnik ma infekcję lub zapalenie ucha, ważne jest, aby działać szybko i odpowiednio. Oto kroki, które powinieneś podjąć, aby pomóc swojemu psu.

Kilka słów o jamnikach
Brązowy szczeniaczek jamnika leży i odpoczywa wśród pomarańczowych kwiatów i zielonych liści winogron. Piesek podgryza jeden z listów.

Pies z długimi uszami w obliczu infekcji lub zapalenia ucha

Zanim przejdziemy do kroków, oto typowe objawy infekcji lub zapalenia ucha u psów, które warto znać:

 • Częste drapanie uszu
 • Potrząsanie głową
 • Wydzielina z ucha (może być żółta, brązowa, zielona lub ropna)
 • Nieprzyjemny zapach z ucha
 • Zaczerwienienie i obrzęk wewnątrz ucha
 • Ból lub dyskomfort przy dotykaniu ucha
 • Skłonność do trzymania głowy na jednej stronie

Co robić w przypadku infekcji lub zapalenia ucha? Wyjaśniamy krok po kroku

 1. Skonsultuj się z weterynarzem:
  • Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zabranie jamnika do weterynarza. Profesjonalna ocena jest kluczowa, aby dokładnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie.
 2. Diagnoza i leczenie weterynaryjne:
  • Weterynarz może wykonać badanie otoskopowe, aby obejrzeć wnętrze ucha, oraz przeprowadzić badania mikrobiologiczne, aby określić, czy infekcja jest spowodowana bakteriami, drożdżami, pasożytami czy innymi czynnikami.
  • Na podstawie diagnozy, weterynarz może przepisać odpowiednie leki, takie jak krople do uszu zawierające antybiotyki, środki przeciwgrzybicze lub przeciwzapalne.
 3. Stosowanie przepisanych leków:
  • Postępuj zgodnie z zaleceniami weterynarza co do stosowania przepisanych leków. Upewnij się, że podajesz leki dokładnie zgodnie z instrukcjami, aby infekcja została w pełni wyleczona.
  • Jeśli masz problemy z aplikacją kropli do uszu, poproś weterynarza o pokazanie prawidłowej techniki.
 4. Czyszczenie uszu (zgodnie z zaleceniami weterynarza):
  • W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić delikatne czyszczenie uszu przed zastosowaniem kropli. Używaj tylko produktów zaleconych przez weterynarza.
  • Nigdy nie próbuj samodzielnie głęboko czyścić uszu psa bez konsultacji z weterynarzem, aby nie pogorszyć stanu ani nie uszkodzić kanału słuchowego.
 5. Monitorowanie postępu leczenia:
  • Obserwuj swojego psa podczas leczenia. Jeśli objawy nie poprawiają się w ciągu kilku dni lub pogarszają się, skontaktuj się ponownie z weterynarzem.
  • Weterynarz może zalecić kontrolną wizytę, aby upewnić się, że infekcja została całkowicie wyleczona.
 6. Zapobieganie przyszłym infekcjom:
  • Po wyleczeniu infekcji, stosuj się do zaleceń weterynarza dotyczących profilaktyki. Może to obejmować regularne czyszczenie uszu, szczególnie po kąpieli lub pływaniu, oraz monitorowanie ewentualnych alergii lub innych czynników, które mogą predysponować do infekcji ucha.

Dodatkowe środki ostrożności

 • Utrzymanie suchości uszu: Upewnij się, że uszy psa są zawsze dobrze osuszone po kąpieli czy pływaniu, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.
 • Unikanie drażniących substancji: Staraj się unikać stosowania produktów, które mogą podrażniać uszy psa, takich jak perfumowane szampony lub środki czyszczące, które nie są przeznaczone do użytku u psów.

Niektóre z chorób, które mogą dotknąć jamniki:

 • Choroby serca (odmiany miniaturowe).
 • Postępujący zanik siatkówki (stopniowa utrata wzroku na przestrzeni kilku miesięcy lub lat. Zaleca się testowanie DNA wszystkich miniaturowych odmian przed kryciem).
 • Wyschnięte oko.

Dbając odpowiednio o zdrowie uszu swojego jamnika, możesz znacząco zredukować ryzyko wystąpienia infekcji i zapaleń. Regularne kontrole u weterynarza i właściwa pielęgnacja są kluczowe dla utrzymania uszu psa w dobrej kondycji.

Obrazek przedstawia młodego jamniczka schodzącego po betonowych schodach. Pies z długimi uszami jest czarnego umaszczenia z brązowymi elementami na łapakach, pyszczku. Na szyi ma czerwoną obróżkę w kształcie kości z napisem: Psiakowo.
Obrazek przedstawia młodego jamniczka schodzącego po betonowych schodach. Pies z długimi uszami jest czarnego umaszczenia z brązowymi elementami na łapakach, pyszczku. Na szyi ma czerwoną obróżkę w kształcie kości z napisem: Psiakowo.

Pies z długimi uszami – jamniki na przestrzeni dziejów

Początki w Niemczech (XVI-XVIII wiek)

Jamniki są fascynującą rasą z długą historią i unikalnym wyglądem. Ich długie uszy są zarówno uroczym elementem, jak
i funkcjonalnym atutem, który pomagał im w ich pierwotnym przeznaczeniu jako psy myśliwskie.

 • Pochodzenie: Jamniki wywodzą się z Niemiec i były hodowane głównie do polowania na borsuki, co odzwierciedla ich nazwa – „dachshund” oznacza w języku niemieckim „psa borsuczego”.
 • Hodowla: Tworzono je przez krzyżowanie różnych psów myśliwskich, aby uzyskać cechy umożliwiające skuteczne polowanie w norach: długie ciało, krótkie nogi i wrażliwy nos.

Rozwój i standaryzacja (XVIII-XIX wiek)

 • Popularność: W XVIII wieku jamniki stały się popularne wśród arystokracji niemieckiej i zaczęto je hodować bardziej świadomie, kształtując charakterystyczny wygląd i temperament.
 • Różnorodność: Wyodrębniły się trzy główne typy sierści: krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.

Ekspansja międzynarodowa (XIX-XX wiek)

 • Wielka Brytania i USA: W XIX wieku jamniki zdobyły popularność poza Niemcami, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii (m.in. dzięki królowej Wiktorii) i Stanach Zjednoczonych.
 • Uznanie przez AKC: American Kennel Club uznał rasę w 1885 roku, co przyczyniło się do jej dalszego rozprzestrzenienia.

Trudne czasy (XX wiek)

 • Wojny światowe: Podczas I i II wojny światowej popularność jamników spadła w krajach alianckich z powodu ich niemieckiego pochodzenia. Jednak rasa przetrwała dzięki oddanym miłośnikom i hodowcom.

Powojenna popularność i współczesność

 • Odbudowa popularności: Po wojnach jamniki odzyskały popularność jako psy towarzyszące, cenione za swoje lojalne, odważne i inteligentne usposobienie.
 • Współczesne jamniki: Dziś jamniki są jednymi z najpopularniejszych ras na świecie, występując w różnych odmianach wielkości (standardowe i miniaturowe) i sierści (krótkowłose, długowłose, szorstkowłose).

Znaczenie kulturowe

 • Ikony popkultury: Jamniki często pojawiają się w filmach, książkach i reklamach, dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi i sympatycznemu charakterowi.
 • Społeczność miłośników: Istnieje wiele klubów i stowarzyszeń miłośników jamników, które organizują wystawy, zawody
  i promują wiedzę o rasie.

Jamniki, z ich bogatą historią i unikalnymi cechami, przeszły długą drogę od psów myśliwskich do ukochanych towarzyszy na całym świecie, cenionych za swoją odwagę, inteligencję i lojalność.

Czy już czujesz się zachęcony do przygarnięcia jamnika?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zaczynasz poważniej rozważać zaopiekowanie się pieskiem z tej rasy, zajrzyj do Poczekalni Psiakowa. Być może właśnie jakiś piesek właśnie na Ciebie czeka? W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości skontaktuj się!Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.