Maltańczyk to jedna z najstarszych ras świata. Maltańczyki nie są psami pracującymi w przeciwieństwie do labradorów. Są to malutkie pieski osiągające średnio wzrost do 30 cm w kłębie. Średnia waga maltańczyków oscyluje od 2 do 4 kg. Na tle białej sierści wyróżniają się okrągłe, czarne jak węgielki oczy. Kufka powinna być średniej lub małej długości.

Maltańczyk nie ma sierści tylko włosy

Ciekawostką dotyczącą tej rasy jest brak podszerstka, czyli krótkiej, gęstej ale miękkiej warstwy futra pod pokrywą włosa. Brak podszerstka sprawia, że futerko maltańczyka nie uczula. Trzeba natomiast pamiętać, że nie wyklucza to występowania alergii lub uczulenia, ponieważ alergenem może być na przykład ślina maltańczyka.

Maltańczyk to małe puszyste zwierzątko
Maltańczyk to małe puszyste zwierzątko

Maltańczyk – nazwa oryginalna: Maltanase mana – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony. Typ lisowaty.

Jest to jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy (Kalimachos w 230 p.n.e. pisał o niej jako o wyspie Melitaeus), znajdującej się na Morzu Śródziemnym, a uznanej mylnie za Maltę. Według Strabona psy te w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita. Maltańczyk nigdy nie był psem pracującym, miał dotrzymywać ludziom towarzystwa. Posiadaczem suki tej rasy był między innymi żyjący w I w. n.e. rzymski gubernator Malty, który zamówił portret swojego psa. Z 1607 roku pochodzi zaś informacja o maltańczyku sprzedanym za równowartość 2000 dolarów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Malta%C5%84czyk

Maltańczyki to psy słynące ze swojego pięknego włosa. Charakterystyczny biały kolor maltańczyków nie był jednak ich znakiem rozpoznawczym od zawsze. Współcześnie maltańczyki są koloru białego, natomiast kiedyś występowały również w kolorze brązowym. Dlatego też czasem można zauważyć lekkie kremowe zabarwienie, najczęściej w okolicy uszów, które może być pozostałością po jego przodkach.

Kruche i delikatne
Kruche i delikatne

Małe i delikatne zwierzątko

Choć maltańczyk to pies niepracujący, sam wymaga opieki i dbałości o jego wygląd. Priorytetem jest pielęgnacja jego włosów, czyli częste czesanie, oraz dbanie o oczy. Najlepszym sposobem na zrobienie z tego obowiązku zdrowego nawyku jest przyzwyczajanie maltańczyka do grzebienia już od maleńkości.

Maltańczyk wymaga codziennego czesania i przemywania oczu.

Usposobieniem maltańczyki przypominają naenergetyzowaną, białą masę radości i szaleństwa. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i nasz nowy przyjaciel maltańczyk może się okazać w dorosłym życiu hrabiną lub hrabią z prawdziwego zdarzenia lub kaskaderem, któremu niestraszny jest nawet skok z rąk właściciela.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tej rasy zajrzyj pod ten link: https://atlaspsow.online/opis_psa.php?rasa=Maltanczyk