Jamniki to małe pieski na krótkich nóżkach. Mają podłużny tułów i silnie umięśnioną przednią część ciała. Ze względu na swoją wagę wyróżnia się jamniki: standardowe, miniaturowe i królicze. Pieski tej rasy dzielą się również na trzy typy pod względem sierści. Są to jamniki gładkowłose, szorstkowłose i krótkowłose.

Jamnik – jaki to pies?

Jamnik to przed wszystkim doskonały pies myśliwski. W jego żyłach płynie łowiecka krew i pogoń za innymi zwierzakami to dla niego rozrywka. Jamnik jest psem z charakterem, upartym, ale przywiązującym się do swojego pana. Jego tresura wymaga cierpliwości i systematyczności. Jamnik to pies, który tak samo jak ruch i polowanie uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem na kanapie. Potrafią zakopać się w kocu lub kołdrze jak w norze za swoją zdobyczą.

Jamnik
Jamnik

Jamnik krótkowłosy – jedna z ras jamnika. Jest jego pierwotną postacią, która pochodzi od dawnych psów gończych z terenów dzisiejszych Niemiec. Głównym przeznaczeniem jamnika krótkowłosego jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie i norowanie, chociaż obecnie jamniki dobrze sprawdzają się jako psy trzymane w mieszkaniach do towarzystwa. Włos krótki, gęsty i gładko przylegający, który nie powinien być zbyt delikatny ani zbyt obfity.

Nie gubi sezonowo włosa, nie wymaga strzyżenia. Przeciętnie żyje 12-14 lat

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jamnik_kr%C3%B3tkow%C5%82osy

Po co Ci alarm – masz Jamnika 😉

Jamniki są zwykle mało ufne w stosunku do obcych, dlatego też uważane są za świetnych stróżów. Są odważne i ciekawe świata. Ich niezależny charakter może okazać się wielką zaletą, ale też wadą, dlatego tak ważne jest jego wychowanie. Jamniki to psy pełne miłości do swojego właściciela walczące o centrum zainteresowania. Odwdzięczają się lojalnością i przyjaźnią do końca życia.

Jamniki
Jamniki

Nie jesteś pewien, czy jamnik jest odpowiednim dla Ciebie zwierzakiem ?

Jamniki to czułe i zabawne psy, które mają dużo energii,biorąc pod uwagę ich mały rozmiar.

Kiedy już zmęczą się psotami,chętnie śpią w ciepłym miejscu ze swoim właścicielem.

Jamniki mogą mieć krótką lub długą sierść. Dostępnych jest kilka odmian: gładkowłose, długowłose lub szorstkowłose,które mogą mieć rozmiar standardowy lub miniaturowy.

To bardzo mądre psy,które czasami potrafią być samowolne, więc pasują do właścicieli,którzy mają czas i cierpliwość na ich szkolenie.

Typowe problemy zdrowotne u jamników:

Jamniki to aktywne psy,które lubią być zaangażowane we wszystko w domu.Niestety są podatne na pewne choroby.

Jeżeli myślisz o zakupie szczeniaka jamnika ,upewnij się ,że rodzice Twojego szczeniaka przeszli odpowiednie badania przesiewowe,aby zmniejszyć ryzyko ,że Twój szczeniak zostanie dotknięty chorobami.

Szukamy hodowcy,który spełnia dodatkowe wymagania,bowiem wpłyną one korzystnie na zdrowie Twojego szczeniaka.

Niektóre z chorób,które mogą dotknąć jamniki ,to:

Choroba krążka międzykręgowego-anomalia krążków,które zapewniają amortyzację między kręgami. Zarówno standardowe ,jak i miniaturowe odmiany mają problemy z kręgosłupami.

Choroby serca (odmiany miniaturowe)

Postępujący zanik siatkówki-stopniowa utrata wzroku na przestrzeni kilku miesięcy lub lat.Zaleca się testowanie DNA wszystkich miniaturowych odmian przed kryciem.

Wyschnięte oko.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko problemów z psem zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi wyboru psa z rodowodem.

W trosce o swojego jamnika

Jamniki to lojalne i kochające psy,ale zdecydowanie mają niezależną stronę jeśli chodzi o szkolenie. Są bardzo zabawnymi psami ze względu na ich zabawną naturę, więc z pewnością nigdy nie ma nudnej chwili z jamnikiem.Radzą sobie dobrze na własną rękę ale wolą mieć kogoś w pobliżu przez cały dzień.

Jamniki i szczekanie:

Twój jamnik prawdopodobnie będzie hałasował w takiej czy innej formie,a to będzie zależeć od jego treningu i osobowości.Ponieważ są tak sprytne,można wytrenować jamnika,aby nie szczekał dużo bez powodu,ale trzeba to zacząć od najmłodszych lat. Jeśli masz problem z hałasem,zalecamy zasięgnięcie porady akredytowanego behawiorysty.

Trening i socjalizacja:

Jamniki potrzebują pozytywnego, opartego na nagrodach treningu od najmłodszych lat,ponieważ mogą być samowolne ,jeśli chodzi o trening.Musisz wyznaczyć granice,być spójnym ze swoim jamnikiem i przygotować się na bardzo, bardzo dużo cierpliwości wobec nich.Ponieważ mają silny popęd zdobywczy,wiadomo,że jamniki tracą zainteresowanie treningami,jeśli powąchają coś bardziej interesującego.Z tego powodu odpowiadają doświadczonym właścicielom,świadomym swoich potrzeb. Jamniki uwielbiają uwagę, więc dzięki socjalizacji swojego jamnika od najmłodszych lat z wieloma ludźmi psami i doświadczeniami, wyrosną na szczęśliwych i kochających zabawę dorosłych jamników.Jamniki kochają towarzystwo.Najlepiej radzą sobie w domach,w których ktoś jest w pobliżu przez cały dzień,aby dotrzymywać im towarzystwa i bawić się z nimi.Pieski tej rasy mają zaskakująco dużo energii,więc zapewnienie im dużej ilości ruchu jest absolutną koniecznością,aby były zdrowe i szczęśliwe.Twój jamnik będzie potrzebował co najmniej godziny spacerów dziennie.Powinno to być podzielone na kilka spacerów,jeden nieco dłuższy,aby mieć dużo czasu na wąchanie. Będą też potrzebować dużo czasu ,aby biegać bez prowadzenia w bezpiecznym miejscu.Należy jednak uważać na rodzaj ćwiczeń,które wykonują -jamniki nie powinny skakać,ponieważ mogą łatwo uszkodzić plecy. Co więcej,powinieneś również odbywać codzienne sesje treningowe i dawać swojemu jamnikowi dużo, aby utrzymywać aktywność mózgu, aby się nie nudził.Szczególnie podobają im się gry zapachowe i logiczne.Pamiętaj ,aby ćwiczyć spokojnie ,gdy Twój jamnik wciąż rośnie.Ze względu na krótsze łapki i dłuższy tułów łatwo im przesadzić i zranić się,gdy ich kości wciąż się rozwijają.

Pielęgnacja

W zależności od rodzaju jamnika mogą być wymagające lub mało wymagające w pielęgnacji.W przypadku jamnika o krótkiej sierści cotygodniowe szczotkowanie powinno wystarczy aby utrzymać sierść w dobrym stanie.Jeśli masz jamnika o długiej sierści,będzie potrzebował szczotki kilka razy w tygodniu. Jest to szczególnie ważne po długich spacerach, jeśli coś utkwiło im w futrze.