Jamniki to małe pieski na krótkich nóżkach. Mają podłużny tułów i silnie umięśnioną przednią część ciała. Ze względu na swoją wagę wyróżnia się jamniki: standardowe, miniaturowe i królicze. Pieski tej rasy dzielą się również na trzy typy pod względem sierści. Są to jamniki gładkowłose, szorstkowłose i krótkowłose.

Jamnik – jaki to pies?

Jamnik to przed wszystkim doskonały pies myśliwski. W jego żyłach płynie łowiecka krew i pogoń za innymi zwierzakami to dla niego rozrywka. Jamnik jest psem z charakterem, upartym, ale przywiązującym się do swojego pana. Jego tresura wymaga cierpliwości i systematyczności. Jamnik to pies, który tak samo jak ruch i polowanie uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem na kanapie. Potrafią zakopać się w kocu lub kołdrze jak w norze za swoją zdobyczą.

Jamnik
Jamnik

Jamnik krótkowłosy – jedna z ras jamnika. Jest jego pierwotną postacią, która pochodzi od dawnych psów gończych z terenów dzisiejszych Niemiec. Głównym przeznaczeniem jamnika krótkowłosego jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie i norowanie, chociaż obecnie jamniki dobrze sprawdzają się jako psy trzymane w mieszkaniach do towarzystwa. Włos krótki, gęsty i gładko przylegający, który nie powinien być zbyt delikatny ani zbyt obfity.

Nie gubi sezonowo włosa, nie wymaga strzyżenia. Przeciętnie żyje 12-14 lat

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jamnik_kr%C3%B3tkow%C5%82osy

Po co Ci alarm – masz Jamnika 😉

Jamniki są zwykle mało ufne w stosunku do obcych, dlatego też uważane są za świetnych stróżów. Są odważne i ciekawe świata. Ich niezależny charakter może okazać się wielką zaletą, ale też wadą, dlatego tak ważne jest jego wychowanie. Jamniki to psy pełne miłości do swojego właściciela walczące o centrum zainteresowania. Odwdzięczają się lojalnością i przyjaźnią do końca życia.

Jamniki
Jamniki