Jamniki – dlaczego to dobry wybór?

Jamniki - dlaczego to dobry wybór?

Jamniki są psami o pociesznym charakterze, przede wszystkim nie sposób się z nimi nudzić. Jeśli zastanawiasz się, czy jamnik to pies dla Ciebie, postaram się przybliżyć Ci tę rasę i ułatwić wybór.

Opis rasy

Jamniki dzielą się w oparciu o wagę i objętość w kłębie. Odmiany jakie mamy to:

  • Jamnik króliczy.
  • Jamnik miniaturowy.
  • Jamnik standardowy.

Jamniki królicze są najmniejsze, a jamniki standardowe największe – ważą do 9 kg.

Jamniki w mojej hodowli

Aktualnie zajmuję się hodowlą jamników miniaturowych i standardowych. Psy jakie posiadam, to suczki o następujących umaszczeniach:

  • Czekoladowy.
  • Czarny-podpalany.

Posiadam również reproduktory w umaszczeniach:

  • Blue.
  • Brązowy.

Posiadane przeze mnie psy to jamniki krótkowłose.

Jestem w stanie także uzyskać dla Ciebie szczeniaki o pożądanym umaszczeniu merle, dzięki skrzyżowaniu jednej z moich suczek z reproduktorem o takim właśnie umaszczeniu.

Reproduktor – pies rasowy, który jest zdolny do rozpłodu i uzyskał stosowne uprawnienia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Reproduktor_(hodowla_ps%C3%B3w)
Jamnik merle
Jamnik merle

Dlaczego warto wybrać jamnika?

Osobiście kocham je za ich mądrość, inteligencję i wyjątkową wierność. Wiem, że jamnik to przede wszystkim pies który znajdzie się przy mnie kiedy tego potrzebuję i będzie tam tyle, ile potrzebuję. Można powiedzieć, że jamniki wyjątkowo dobrze potrafią odbierać emocje i sprawiać, że ludzie czują się wokół nich dobrze.

Kiedyś miałam ciężki dzień i było mi bardzo smutno. Mój pies przyszedł do mnie gdy płakałam i płakał razem ze mną, a nawet zlizywał moje łzy. Był to dla mnie naprawdę wyjątkowy moment. Poczułam wtedy, że pies rzeczywiście jest w stanie okazać mi wsparcie. Ta sytuacja, choć smutna, sprawiła że zapałałam do nich miłością i między innymi dzięki niej jamniki są mi szczególnie bliskie.

Ciekawostka: Duże uszy są wyjątkowo pożądane u jamników.

Jamniki – jakie to psy?

Jamniki wykazują duże przywiązanie emocjonalne do właściciela. Często spotykam się z opiniami, że jamniki są wredne lub agresywne. Uważam, że nie jest to prawda – wszystko zależy od wychowania psa.

Psy te pierwotnie były przystosowywane do polowań. W dzisiejszych czasach jamnik jest psem towarzyszącym i idealnie nadaje się na pupila domowego. Jamniki wykazują duże zainteresowanie aktywną zabawą i uwielbiają długie spacery. To psy, które chętnie będą Ci towarzyszyć podczas regularnych przechadzek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych psach, zajrzyj na stronę, gdzie poświęcam tej rasie jeszcze więcej uwagi:


Jamniki - czyż nie są urocze?
Czyż nie są urocze?

Na co uważać przy jamniku?

Jamników nie wolno przekarmiać. Powinniśmy szczególnie zadbać o aktywność psa i pilnować, żeby nie przekroczył dopuszczonej wagi gdyż może to skutkować problemami z kręgosłupem. Aby ich uniknąć staramy się także zminimalizować chodzenie psa po schodach (najlepiej znosić psa na rękach).


To jak, czujesz się zachęcony do przygarnięcia jamnika?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zaczynasz poważniej to rozważać, zajrzyj do mojej Poczekalni i na stronę Stowarzyszenia Happy Dog. Być może jakiś piesek właśnie na Ciebie czeka? 🙂

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.