Maltańczyki – psy które nie gubią sierści

Maltańczyki - psy które nie gubią sierści

Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć psa, ale nie chcesz regularnie sprzątać sierści, warto rozważyć posiadanie takiego, który jej nie gubi. Warto zaznaczyć, że istnieją również pieski które zamiast sierści posiadają włosy, to właśnie one cechują się nie gubieniem futra. Jednymi z popularniejszych na chwilę obecną są Maltańczyki i to właśnie dziś się na nich skupimy.

Psy które mają włosy

Wiele ludzi może nie wiedzieć, że istnieją psy które zamiast sierści posiadają piękne włosy, bardzo podobne do ludzkich. Poznaj listę pięciu wyjątkowych ras naszych domowych pupili o niezwykłych włosach:

Pudel

Pudle to jedna z ras psów, która jest uważana za nie gubiącą sierść. Mają gęste, kręcone włosy, które nadaje im charakterystyczny wygląd. Włosy pudla są gęste przez co wymagają regularnej pielęgnacji. Mogą być strzyżone w różne fryzury, takie jak „królewski lew” czy „klasyczna pudlica”. Wymagają regularnego czesania i trymowania, aby utrzymać je w dobrej kondycji, by zapewnić komfort psu.

Bichon Frise

Bichon Frise to mały pies o puszystych, miękkich włosach które nie gubią się zbyt często. Wymagają jednak regularnego czesania i przycinania, aby zapobiec plątaniu się włosów i tworzeniu się mat. Ich futerko jest białe lub kremowe, gęste i kręcone, nadając im poprzez to niepowtarzalny wygląd. Mają również dużo owłosienia w okolicach oczu, co dodaje im uroku. Ich futro również nie linieje, co jest dużym plusem dla alergików. Często Bichony są również fryzowane, aby utrzymać ich charakterystyczny, popularny wygląd.

Maltańczyk

Maltańczyki - wyjątkowa rasa
Maltańczyki – wyjątkowa rasa

Jest to mały pies z dość długimi, białymi włosami które są miękkie i jedwabiste w dotyku. Piękno i elegancja włosów są jednym z powodów, dla których ta rasa jest tak popularna. Długie włosy wymagają jednak systematycznej pielęgnacji, aby utrzymać je w dobrym stanie. Ze względu na delikatność ich futerka, ważne jest, aby używać odpowiednich narzędzi do szczotkowania, takich jak miękka szczotka lub grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Należy unikać używania twardych szczotek, które mogą uszkodzić delikatne włosy.

Shih Tzu

To pies o długich, jedwabistych włosach, które są jednym z jego charakterystycznych elementów. Włosy Shih Tzu są gęste i rosną zarówno na grzbiecie, jak i na bokach ciała. Szczotkowanie powinno odbywać się codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu. Ze względu na długie futerko, wiele właścicieli Shih Tzu decyduje się na stosowanie gumek do włosów lub kokardek, aby związać długie włosy na głowie w sposób estetyczny i praktyczny. To pomaga utrzymać sierść z dala od oczu i pyska.

York

York – to mały pies o jedwabistej, długiej sierści, która jest jednym z jego charakterystycznych elementów. Yorki mają piękne włosy, które rosną aż do ziemi. Ich włosy są bardzo podobne do ludzkich i nie linieją tak jak u innych ras psów. Jest to piękna cecha rasy, ale bez wątpienia wymaga regularnej pielęgnacji.

Ważne jest codzienne szczotkowanie sierści Yorków, aby uniknąć plątania się. Szczotkowanie pomaga usunąć martwe włosy, brud i zanieczyszczenia z sierści. Należy używać miękkiej szczotki, grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnego grzebienia do sierści Yorków.

Maltańczyki – kilka faktów i wskazówek

Maltańczyki - wskazówki do opieki
Maltańczyki – wskazówki do opieki

Włosy

Włosy maltańczyka są miękkie i jedwabiste w dotyku. Nie mają podszerstka, a sierść jest jednowarstwowa, co oznacza, że nie gubi się. Niemniej jednak, wymaga ona regularnego czesania i pielęgnowania, aby pozostała miękka i zdrowa. Maltańczyki wymagają regularnego szczotkowania, aby uniknąć plątania się włosów. Szczotkowanie powinno być wykonywane codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec tworzeniu się mat i kołtunów, które nie będą estetyczne i z pewnością nie będą przyjemne dla komfortu pupila.

Maltańczyki mają również długą sierść w okolicach uszu, oczu i pyska, które wymagają szczególnej uwagi. Konieczne jest regularne czyszczenie okolic oczu, aby zapobiec powstawaniu łez i plam na sierści. Można również rozważyć przycięcie sierści wokół oczu, aby ułatwić czyszczenie.

Wielu właścicieli Maltańczyków decyduje się na profesjonalne pielęgnowanie sierści swoich pupili. Profesjonalni groomerzy mają doświadczenie w pielęgnacji długiej sierści i mogą zapewnić odpowiednią pielęgnację, w tym strzyżenie, modelowanie i przycinanie sierści.

Kim jest groomer? Jest to fryzjer zwierząt, kreślenie pochodzi od angielskiego czasownika to groom, czyli „pielęgnować”. Zawód ten znany jest w wielu krajach świata. Czytaj więcej na ten temat

Czym zatem jest grooming w zakresie pielęgnacji? Są to czynności pielęgnacyjne wykonywane w stosunku do zwierząt: psów, kotów, koni, owiec i innych wymagających czesania, strzyżenia lub usuwania martwej sierści. Więcej informacji

Charakter

Maltańczyk to rasa psów, która jest bardzo przyjazna i towarzyska. Są to psy, które uwielbiają być w centrum uwagi i spędzać czas z ludźmi. Są one również bardzo inteligentne i łatwo się uczą. Nie wzbraniają się od zabaw, zabiegają o uwagę ludzi.

Maltańczyki mają żywy i wesoły temperament. Są energiczne i lubią się bawić. Pomimo swojego małego rozmiaru, mają dużo energii do wykorzystania. Codzienna aktywność fizyczna, takie jak spacery i zabawy, jest ważna dla ich zdrowia i szczęścia.

Maltańczyki są idealnymi psami towarzyskimi. Są oddane swoim właścicielom i uwielbiają spędzać czas w ich towarzystwie. Są znani z tego, że są łatwo przenośnymi i dostosowują się do różnych stylów życia, od mieszkań w mieście po domy na wsi.

Zdrowie

Malty to psy, które wymagają regularnych wizyt u weterynarza i odpowiedniej opieki zdrowotnej. Ze względu na swoją małą wielkość, są one bardziej podatne na problemy z zębami i układem moczowo-płciowym. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu pupila, należy wziąć pod uwagę częste wizyty w gabinecie weterynarza.

Środowisko

Maltańczyki też potrzebują zabawy
Maltańczyki też potrzebują zabawy

Maltańczyk to rasa psów, która doskonale nadaje się do mieszkań. Ze względu na swoją małą wielkość, są one łatwe do trzymywania w mieszkaniach i nie potrzebują zbyt wiele miejsca do ćwiczeń i zabawy. Ze względu na swój mały rozmiar i brak tendencji do gryzienia i niszczenia przedmiotów, Maltańczyki są dobrze przystosowane do życia w mieszkaniach w miastach. Tak jak każdy pies jednak wymagają regularnych spacerów i aktywności, aby utrzymać zdrowie i kondycję.

Kąpiele

Maltańczyki wymagają regularnych kąpieli, aby utrzymać czystość ich owłosienia. Ważne jest stosowanie łagodnych szamponów przeznaczonych specjalnie dla psów, aby nie podrażniać skóry. Po kąpieli konieczne jest dokładne wysuszenie sierści, aby uniknąć powstawania wilgoci, która może prowadzić do infekcji skórnych.

Maltańczyki – ciekawostki z ich życia

Starożytny rodowód

Maltańczyki mają długą historię, której początki sięgają starożytnych cywilizacji, takich jak Fenicjanie i Rzymianie. W starożytności były uważane za psy towarzyszące i były często obecne na dworach królewskich.

(Nie)oczywista nazwa rasy

Chodź wszystkim ta rasa psa kojarzy się z wakacyjną wyspą niewiele osób wie, że maltańczyki są nazwane właśnie na cześć wyspy Malta, gdzie pieski miały swoje popularne miejsce. Kiedyś wyspa Malta była ważnym punktem handlowym a Maltańczyki były eksportowane do różnych części świata.

Zdolności w sztukach

Maltańczyki mają w sobie naturalny talent do występów na scenie. Ich inteligencja, chęć współpracy i umiejętność przyciągania uwagi sprawiają, że są popularnymi uczestnikami pokazów i występów psich. Jednak należy pamiętać, że są to delikatne pieski, a wszystkie treningi i zabawy powinny być stosowane z umiarem.

Słowa podsumowania

Podsumowując, Maltańczyki są pięknymi, przyjaznymi i inteligentnymi psami. Ich jedwabiste futerko, wesoły temperament i doskonałe umiejętności towarzyskie sprawiają, że są idealnymi towarzyszami dla wielu osób. Należy pamiętać jednak, że jako rasa wymagają regularnej pielęgnacji sierści i uwagi.

Odwiedź zakładkę na mojej stronie o moich niezwykłych Maltańczykach, znajdują się tam zdjęcia uroczych szczeniaków, które skradną Twoje serce. Możesz zrobić to bezpośrednio przez stronę lub klikając w link poniżej:

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.