Gdzie kupić psa? – wskazówki dotyczące wyboru hodowli

Gdzie kupić psa - wskazówki dotyczące wyboru hodowli

Jeśli chcemy kupić psa, musimy wiedzieć, że wybór nowego członka rodziny to jedna z najważniejszych decyzji, która wymaga starannego przemyślenia i odpowiednich działań. Jest to bowiem decyzja na kilkanaście lat. Wybór odpowiedniej hodowli odgrywa kluczową rolę zarówno dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego przyszłego pupila, jak i dla naszej satysfakcji jako opiekunów. W tym wpisie przedstawię Ci kilka wskazówek, które warto rozważyć przed zakupem psa.


Jaką rasę psa wybrać?

Pierwszym krokiem jest zdecydowanie, jaka rasa psa najlepiej pasuje do Twojego stylu życia, wymagań mieszkaniowych i aktywności. Różne rasy mają różne potrzeby i temperamenty, więc ważne jest, aby wybrać rasę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i możliwościom. Są rasy psów bardziej lub mniej wymagające, takie które potrzebują dużo ruchu i takie które chętnie poleniuchują razem z właścicielem. Rozważ, czy szukasz psa do towarzystwa, ochrony, pracy czy sportu. Pamiętaj, że różne rasy zostały wyhodowane do różnych celów, co wpływa na ich temperament i poziom energii. Rozmowa z hodowcą może również pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przy wyborze rasy:

Rozmiar psa

 • Małe rasy – Często bardziej odpowiednie dla mniejszych mieszkań i łatwiejsze w transporcie, ale mogą wymagać więcej uwagi i są bardziej narażone na urazy.
 • Średnie rasy – Oferują dobry kompromis między rozmiarem, a wymaganiami energetycznymi i często są świetnymi towarzyszami dla rodzin.
 • Duże rasy – Wymagają więcej miejsca i często więcej ćwiczeń, ale mogą być niezwykle lojalne i doskonałe do pracy lub aktywności na świeżym powietrzu.

Poziom energii psa

 • Aktywne rasy – Rasy takie jak labrador retriever, wymagają dużo ćwiczeń i aktywności, idealne dla aktywnych rodzin lub osób uprawiających sport.
 • Mniej aktywne rasy – Rasy takie jak buldogi są często bardziej zadowolone z krótkich spacerów i dużo czasu spędzonego w domu.

Pielęgnacja psa

 • Rasy o długiej sierści – Rasy takie jak maltańczyk, wymagają regularnego czesania i profesjonalnej pielęgnacji.
 • Rasy o krótkiej sierści – Rasy takie jak buldog francuski czy jamnik są łatwiejsze w pielęgnacji, ale nadal wymagają regularnej opieki.

Temperament psa

 • Rasy przyjazne dla dzieci – Rasy takie jak golden retrievery czy labradory, są znane z dobrego charakteru i cierpliwości.
 • Rasy stróżujące – Rasy takie jak owczarki niemieckie czy rottweilery, oferują ochronę, ale wymagają solidnego szkolenia i socjalizacji.

Zdrowie psa

Niektóre rasy są bardziej narażone na określone problemy zdrowotne. Warto badać historię zdrowotną rasy i potencjalne przyszłe wydatki na opiekę weterynaryjną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jaka rasa psa jest najlepsza dla Ciebie, zapraszam Cię do przeczytania wpisu na moim blogu kliknij tutaj


Gdzie kupić psa? – Znajdź odpowiednią hodowlę

Gdzie kupić psa? - Znajdź odpowiednią hodowlę
Gdzie kupić psa? – Znajdź odpowiednią hodowlę

Wybór odpowiedniej hodowli jest kluczowym krokiem w procesie zakupu psa i może mieć długotrwały wpływ na zdrowie i szczęście Twojego przyszłego pupila. Warto poświęcić czas i wysiłek, aby upewnić się, że Twoje szczenię pochodzi z odpowiedzialnego źródła, które zapewnia mu najlepszy start w życiu. Wybierz hodowlę dobrze ocenianą i polecaną przez innych właścicieli psów. Dobre hodowle dbają o zdrowie i dobrostan swoich psów, stosują odpowiednie programy szczepień, a także przeprowadzają niezbędne badania zdrowotne.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią hodowlę, aby kupić psa:

 • Zbierz informacje o hodowli – Sprawdź opinie i referencje hodowli online. Możesz także poprosić o kontakt do poprzednich klientów.
 • Specjalizacja hodowli – Warto wybrać hodowlę specjalizującą się w kilku rasach. Może ona oferować większy wybór ras, co pozwala potencjalnym właścicielom znaleźć psa idealnie dopasowanego do ich potrzeb i stylu życia. Ponadto, właściciel takiej hodowli może mieć różnorodne doświadczenie i wiedzę na temat różnych ras, co może być cenne w procesie wyboru psa.
 • Warunki hodowlane – Odwiedź hodowlę osobiście, aby sprawdzić warunki, w jakich psy są trzymane. Dobre warunki środowiskowe są kluczowe dla zdrowia i dobrostanu szczeniąt i ich rodziców.
 • Zdrowie – Sprawdź, czy szczeniaki posiadają książeczki zdrowia i czy przeprowadzane są regularne badania zdrowotne i szczepienia.
 • Socjalizacja – Upewnij się, że szczenięta są odpowiednio socjalizowane z ludźmi i innymi psami, co jest kluczowe dla ich rozwoju behawioralnego.
 • Transparentność – Dobry hodowca będzie transparentny w kwestii zdrowia szczeniąt, ich rodziców oraz historii hodowli. Powinien być także gotów odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.
 • Umowa kupna-sprzedaży – Dobra hodowla zaoferuje umowę kupna-sprzedaży, która zawiera informacje o wszelkich gwarancjach zdrowotnych i warunkach adopcji.
 • Wsparcie po zakupie – Dobry hodowca będzie zainteresowany dobrostanem szczeniąt nawet po ich sprzedaży i powinien oferować wsparcie oraz doradztwo nowym właścicielom.
 • Instynkt – Zaufaj swojemu instynktowi. Jeśli coś wydaje się nie tak podczas wizyty w hodowli lub rozmowy z hodowcą, rozważ poszukiwanie innego źródła.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat socjalizacji kliknij tutaj


Jak przygotować się do wizyty w hodowli?

Jeśli jesteś zdecydowany kupić psa, musisz się dobrze przygotować do wcześniejszej wizyty w hodowli. Pamiętaj, że odwiedzając hodowlę, nie tylko oceniasz potencjalnego nowego członka rodziny, ale również miejsce, z którego pochodzi. Dobre pierwsze wrażenie i transparentność ze strony hodowcy to kluczowe elementy, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Przedstawię kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do wizyty:

 • Umów się na wizytę – Skontaktuj się z hodowlą i umów się na wizytę. Dobre hodowle chętnie zapraszają potencjalnych właścicieli, aby zobaczyli, jak funkcjonuje hodowla i jak są traktowane zwierzęta.
 • Przygotuj listę pytań – Zanim odwiedzisz hodowlę przygotuj listę pytań dotyczących szczeniąt: warunków, w jakich żyją, ich dietę, socjalizację, a także praktyki hodowlane. Zapytaj również o historię zdrowia rodziców zwierzęcia oraz opiekę weterynaryjną.
 • Poszukaj informacji o rasie – Dowiedz się więcej o rasie, którą jesteś zainteresowany, aby zrozumieć jej potrzeby, temperament i potencjalne problemy zdrowotne.
 • Zaplanuj, co chcesz zobaczyć – Poproś o możliwość zobaczenia całego obiektu hodowlanego, nie tylko miejsca, gdzie przebywają szczenięta. Zwróć uwagę na czystość, przestrzeń i ogólne warunki życia zwierząt.
 • Zwróć uwagę na warunki życia psów – Przyjrzyj się, czy psy i szczenięta mają czyste, przestronne i bezpieczne miejsce do życia. Powinny mieć dostęp do świeżej wody i odpowiedniej karmy.
 • Przygotuj się do oceny szczeniaka – Obserwuj zachowanie pieska w różnych sytuacjach – czy jest ciekawy świata, nie boi się kontaktu z ludźmi, jak reaguje na hałas itp. Psy powinny wyglądać na zdrowe, dobrze odżywione, aktywne i przyjazne.
 • Zapytaj o dokumenty i umowy – Dowiedz się, jakie dokumenty otrzymasz przy adopcji zwierzęcia. Hodowca powinien dostarczyć kompleksowe informacje o szczeniętach, ich rodzicach, metrykę urodzenia, wyniki badań zdrowotnych oraz umowę kupna-sprzedaży.
 • Poznaj hodowcę – Rozmawiaj z hodowcą, aby ocenić jego zaangażowanie i miłość do zwierząt. Zwróć uwagę, jak hodowca wchodzi w interakcję z psami. Dobrzy hodowcy będą również zadawać Ci pytania, aby upewnić się, że ich zwierzę trafi do dobrego domu.
 • Logistyka – Pomyśl jak przetransportujesz zwierzę do domu. Czy potrzebujesz specjalnej klatki lub transportera?
 • Po wizycie – Zastanów się spokojnie nad swoimi wrażeniami. Czy hodowla spełnia Twoje oczekiwania? Nie podejmuj pochopnych decyzji.
 • Wsparcie po adopcji – Dobry hodowca oferuje wsparcie po adopcji zwierzęcia, w razie gdybyś potrzebował pomocy lub miał dodatkowe pytania, w tym porady dotyczące pielęgnacji, wychowania i karmienia.


Co powinieneś przygotować przed zakupem psa?

Gdy jesteś zdecydowany kupić psa, warto się odpowiednio przygotować
Gdy jesteś zdecydowany kupić psa, warto się odpowiednio przygotować

Gdy jesteś zdecydowany kupić psa, wcześniej warto się odpowiednio przygotować, aby zapewnić mu odpowiednie warunki i jak najlepszą opiekę.

Przedstawię Ci kilka istotnych rzeczy, w które warto się zaopatrzyć przed zakupem psa:

 1. Miska na jedzenie i wodę – Zapewnij 2 miseczki, aby móc regularnie podawać psu jedzenie i wodę. Najlepsze będą takie z gumową podstawką, które nie będą „jeździć” po podłodze.
 2. Karma dla psa – Kup odpowiednią karmę dostosowaną do wieku, wielkości i potrzeb żywieniowych psa.
 3. Legowisko – Obowiązkowo zapewnij psu wygodne miejsce do odpoczynku i spania. Legowisko powinno być odpowiednio duże i wygodne dla jego rozmiaru i preferencji.
 4. Zabawki – Poszukaj różnorodnych zabawek, które będą stymulować psa umysłowo i fizycznie oraz zapewnią mu rozrywkę.
 5. Obroża i smycz – Zakup obrożę oraz smycz lub szelki odpowiedniego rozmiaru, aby móc bezpiecznie wyprowadzać psa na spacery.
 6. Pielęgnacja – Kup niezbędne akcesoria do pielęgnacji psa, w zależności od jego rasy i potrzeb.
 7. Pojemniki na odchody – Jeśli mieszkasz w mieście, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki na odchody, aby dbać o czystość wokół domu i zachować porządek podczas spacerów.
 8. Szafka na lekarstwa i inne akcesoria – Zorganizuj miejsce na przechowywanie leków, przysmaków i innych akcesoriów dla psa.
 9. Zabezpieczenia – Zabezpiecz dom przed niebezpiecznymi substancjami oraz drobnymi przedmiotami, które mogą być niebezpieczne dla psa.
 10. Umiejętności – Przygotuj się mentalnie i zdobądź podstawową wiedzę na temat opieki nad psem, jego potrzebach, treningu i zdrowiu.

Co dostaniesz ode mnie, gdy zdecydujesz się kupić psa?

Oto co dostają Państwo ode mnie w dniu zakupu:

 • Karta informacyjna – zawiera informacje takie jak: data urodzenia, rasa, imię, numer chip, data odrobaczenia, data szczepienia,
 • Książeczka zdrowia
 • Umowa kupna sprzedaży pieska
 • Metryka i/lub rodowód
 • Kod do międzynarodowej bazy danych – w celu rejestracji Chipa

Na życzenie mogę wyrobić paszport – proszę w tej sprawie o kontakt odpowiednio wcześniej.

Do wglądu udostępniam:

 • kartę miotu
 • przegląd hodowlany
 • rodowody rodziców

Jaką wyprawkę dostaniesz, gdy zdecydujesz się kupić psa?

Gdzie kupić psa? - Każdy pies dostaje wyprawkę
Gdzie kupić psa? – Każdy pies dostaje wyprawkę

W dniu zakupu szczeniak zabiera ze sobą skompletowaną wyprawkę, w której znajduje się między innymi kocyk ze znajomym dla niego zapachem, który pomoże mu się przystosować w nowej lokalizacji. Dodatkowo, dostają także Państwo ode mnie pewną ilość karmy, którą piesek był odżywiany. Dzięki temu mają Państwo czas na zorganizowanie sobie odpowiedniego pokarmu dla szczeniaka lub na zakup preferowanej przez Państwa karmy. Karma, którą ode mnie Państwo dostaniecie przyda się wówczas do stopniowego wdrażania nowej.


Podsumowanie – Gdzie kupić psa? – wskazówki dotyczące wyboru hodowli

Podsumowując, wybór odpowiedniej hodowli aby kupić psa wymaga czasu, zaangażowania i staranności. Przyszli właściciele powinni podjąć decyzję świadomie, kierując się nie tylko wyglądem czy popularnością rasy, ale przede wszystkim dobrem przyszłego czworonoga. Wybór odpowiedniej hodowli to kluczowy krok w zapewnieniu psu zdrowego i szczęśliwego życia u boku swojej rodziny.

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.