Kąpiel psa – jak często?

Kąpiel psa - jak często?

Jak często kąpać psa? Ilu właścicieli, tyle opinii. Niektórzy fundują swoim pupilom kąpiel raz na kwartał, inni raz w miesiącu. Nie ma tutaj żadnej odgórnie narzuconej reguły na kąpiel psa, natomiast można wyróżnić sytuacje, w których pies powinien być kąpany często. Wszystko zależy od bieżących sytuacji które postaram się omówić w dalszej części artykułu.

Dlaczego kąpiel psa jest tak ważna

Kąpiele są ważne z kilku powodów, które wpływają zarówno na zdrowie, jak i ogólne samopoczucie zwierzęcia. Kąpiel pomaga utrzymać czystość skóry i futra psa, usuwając brud, zanieczyszczenia, oleje skórne i martwe komórki skóry. To jest szczególnie ważne dla ras z dłuższym futrem lub skłonnością do gromadzenia się brudu. Regularne kąpiele mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry poprzez usuwanie nadmiaru sebum (naturalnych olejków skórnych), który może prowadzić do problemów skórnych, takich jak łupież, swędzenie i infekcje.

Kąpiel psa jako nieodłączny element opieki
Kąpiel psa jako nieodłączny element opieki

Kąpiel pomaga zapobiegać nieprzyjemnym zapachom, które mogą wynikać z nagromadzenia brudu i bakterii w futrze psa. Kąpanie pozwala na regularne oczyszczenie uszu i oczu psa z ewentualnych zanieczyszczeń, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom. Regularne kąpiele mogą pomóc w kontroli populacji pcheł i kleszczy oraz pomagają zmyć szkodniki, które mogą przyczepiać się do futra. Kąpiel jest często połączona z czesaniem i szczotkowaniem futra. To nie tylko pomaga w utrzymaniu czystości, ale także zapobiega plątaniu się włosów i tworzeniu się kołtunów.

Warto jednak pamiętać, że zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry i usuwania naturalnych olejków. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru i stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych specjalnie dla psów. Jeśli masz wątpliwości, jak często powinieneś kąpać swojego psa, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. pielęgnacji psów.

W jakich sytuacjach częstsza kąpiel jest potrzebna

Kąpiel psa rutynowo a nieprzewidziane sytuacje
Kąpiel psa rutynowo a nieprzewidziane sytuacje

Problemy skórne

Wiele psów cierpi na przewlekłe lub schorzenia skórne, takie jak chociażby atopia, egzema, grzybica, nużyca itd. W ramach terapii takich problemów najczęściej zalecane jest regularne kąpanie pupila z wykorzystaniem specjalnych kosmetyków leczniczych, które mają działanie antygrzybiczne, antyalergiczne czy nawilżające. W takim przypadku nie należy wybierać szamponu dla psa ,,na oko”, skonsultuj się z weterynarzem który doradzi Ci w wyborze odpowiednich kosmetyków do potrzeb Twojego pupila.

Kontakt z odchodami

W tym przypadku sprawa jest zupełnie oczywista. Jeśli pies ma tendencję do tego, aby tarzać się w odchodach innych psów podczas spaceru, to obowiązkiem właściciela jest zafundować mu porządną kąpiel po powrocie do domu. Chodzi nie tylko o względy estetyczne i higieniczne, ale także o zabezpieczenie psiej skóry przed ryzykiem infekcji.

,,Brudny spacer”

Są takie psy, które ciągle rozpiera energia i nie należą one do tych grzecznie spacerujących przy nodze właściciela. Takim pupilom trzeba stworzyć przestrzeń do wybiegania się podczas spaceru, dlatego warto zabierać je np. do lasu, na polany czy do parków ze specjalnie wydzielonym terenem. Efektem ubocznym będzie natomiast to, że pies wróci do domu strasznie brudny. Jeśli nie chcemy później widzieć błota i tony piasku na podłodze czy dywanie, to nie ma innego wyjścia, jak po prostu kąpać psa po każdym intensywnym spacerze.

Całe dnie na dworze

Wiele psów przede wszystkim w okresie letnim nie chce spać w domu i woli spędzać całą dobę na dworze, zwłaszcza mając do dyspozycji ogród z pięknym trawnikiem i wygodnym legowiskiem. W takiej sytuacji należy nie ograniczać wolności psu tylko po prostu zwiększyć częstotliwość kąpania psa, ponieważ jego sierść na dworze będzie się brudzić szybciej niż dotychczas.

Pchły lub klescz

Bardzo ważne jest dbanie oto, by uchronić swojego psa przed potencjalnym zagrożeniem jakim są pchły, kleszcze i inne insekty. Niestety nie zawsze tabletki czy kropelki są w stanie uchronić pupila. Gdy jednak taka sytuacja nastąpi, należy jak najszybciej zadziałać bezpośrednio. Po konsultacji z weterynarzem i zadziałaniem na czyhające zagrożenie w sierści, warto wykąpać psa, aby zmyć potencjalnych pasożytów i zapewnić komfort psu.

Jak się przygotować do kąpieli

Kąpiel psa musi być przyjemna i dobrymi kosmetykami
Kąpiel psa musi być przyjemna i dobrymi kosmetykami

Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę, gdy przygotowujesz się do kąpieli swojego psa:

Przygotowanie Materiałów: Przygotuj wszystkie niezbędne przedmioty przed rozpoczęciem kąpieli. Będzie to m.in. specjalny szampon dla psów, ręczniki, gąbki, miękka szczotka, bawełniane kłaczki do czyszczenia uszu oraz krople do oczu, jeśli to konieczne.

Wybór Odpowiedniego Miejsca: Wybierz miejsce, które jest odpowiednie do kąpieli psa. Może to być wanna, prysznic lub specjalna misa dla psów.

Przygotowanie Psa: Przed kąpielą dokładnie wyczesz futro psa, aby usunąć martwe włosy i plamy brudu. Możesz też przyciąć pazury, jeśli to konieczne.

Zacznij Delikatnie: Delikatnie umieść psa w wannie lub prysznicu. Zachowuj spokój i cierpliwość, zwłaszcza jeśli to jego pierwsza kąpiel.

Szamponowanie: Nałóż specjalny szampon dla psów i delikatnie masuj futro, unikając kontaktu z oczami, uszami i nosem. Szamponuj ciało psa od szyi w dół. Zalecane jest wykąpanie psa dwa razy. Pierwszy raz by zmyć powierzchowny brud i zanieczyszczenia a drugi raz by dobrze umyć skórę i pozbyć się głębszych zanieczyszczeń.

Czysta Woda: Spłucz futro dokładnie czystą wodą, upewniając się, że nie pozostaje żaden resztek szamponu.

Uszy i Oczy: Zwróć uwagę na uszy i oczy psa. Jeśli są brudne, delikatnie oczyść je bawełnianym kłaczkem zwilżonym specjalnym preparatem. Unikaj wchodzenia z kłaczkami zbyt głęboko w uszy.

Spłukanie: Spłucz psa dokładnie czystą wodą, aby usunąć resztki szamponu.

Osuszanie: Delikatnie osusz psa miękkim ręcznikiem. Jeśli twój pies toleruje suszarkę, możesz użyć jej na niskim lub chłodnym ustawieniu. Pamiętaj, aby nie suszyć psa na gorącym powietrzu, aby uniknąć poparzeń. Zadbaj jednak oto, by pies nie chodził z wilgotną skórą i sierścią by uniknąć rozwoju bakterii i grzybów.

Po Kąpieli: Po kąpieli nagrodź psa za cierpliwość i dobre zachowanie, na przykład przekąską lub zabawką.

Jaki szampon wybrać?

Wybór odpowiedniego szamponu dla psa jest ważny, aby zapewnić mu zdrową i komfortową kąpiel. Rozpoznaj rodzaj skóry i futra swojego psa. Czy ma on skórę wrażliwą, suchą, tłustą, problemową? Futro krótkie, długie, kręcone? Wybierz szampon, który jest dostosowany do potrzeb konkretnego typu skóry i futra. Jeśli pies ma problemy skórne, takie jak swędzenie, łupież, infekcje, wybierz szampon specjalistyczny zalecany przez weterynarza. Upewnij się, że szampon nie zawiera składników toksycznych dla psa. Unikaj produktów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą one zawierać substancje, które mogą szkodzić psu. Przed pierwszym użyciem nowego szamponu, przeprowadź test na małej części skóry psa, aby upewnić się, że nie wywołuje reakcji alergicznej lub podrażnienia.

Fryzury dla maltańczyka po kąpieli

Jeżeli masz pod opieką maltańczyka i poszukujesz nowych fryzur, klikając w link znajdziesz nowe inspiracje: FRYZURKI

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.