Podróż z psem

Podróżowanie samochodem z psem może być przyjemnym doświadczeniem, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i uwzględnienia potrzeb zwierzęcia. Choć niektóre psy wręcz domagają się jazdy autem gdy tylko zobaczą uchylające się drzwi, istnieją również takie dla których jazda autem to największy koszmar. Tego typu podróż z psem bywa stresująca nie tylko dla psa ale również dla jego opiekunów. Pies w takiej sytuacji natychmiast reaguje skomleniem, wierceniem się bądź nawet agresywnym szczekaniem.

Bez wątpienia nie jest to komfortowa sytuacja dla właściciela psa czy też pozostałych kompanów. Jak zatem ulżyć pupilowi w podróżowaniu, które jest czasem nieodłączną częścią opieki nad tym psem? Oto kilka wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczną i wygodną podróż zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pieska:

Wizyta u weterynarza

Od tego należy zacząć przygotowania do dłuższej podróży. Upewnij się, że Twój pies jest zdrowy i ma aktualne szczepienia przed podróżą. Poinformuj lekarza, że Twój pies panicznie boi się jazdy, możesz dodatkowo zapytać o ewentualne środki uspokajające na wypadek, gdyby pies cierpiał na stres podczas podróży. Należy się jednak liczyć z tym, że takie środki zawsze przynoszą jakieś nieprzyjemne skutki uboczne – pies może być później osowiały, agresywny, nieswój.

Podróż z psem i jego dobre zabezpieczenie

Podróż z psem - dbaj o bezpieczeństwo Twojego pupila
Podróż z psem – dbaj o bezpieczeństwo Twojego pupila

Wybierz odpowiednią metodę transportu dla psa. Jeśli już wcześniej wiadomo, że pies może się zachowywać w czasie podróży samochodem nieprzewidywalnie, to bez dwóch zdań należy go zabezpieczyć w taki sposób, aby nie mógł zrobić nic, co zagroziłoby bezpieczeństwu jazdy. Możesz użyć specjalnego pasa bezpieczeństwa, transporterów, siatek lub klatek. Ważne jest, aby pies był pewnie zabezpieczony i nie mógł przeszkadzać Tobie podczas prowadzenia. Dodatkowo nie pozwalaj psu wychylać się przez okno ani nie pozwalaj mu biegać po wnętrzu samochodu podczas jazdy. To może być niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla zwierzęcia.

Podróż z psem – przerwy obowiązkowe

Regularne przerwy to gwarancja spokojniejszej podróży
Regularne przerwy to gwarancja spokojniejszej podróży

Planuj regularne przerwy na odpoczynek i spacer dla psa. W trakcie przerw możesz dać mu możliwość wypróżnienia się, podania wody i trochę ruchu. Jest to niezwykle ważny punkt w podróży, który pozwoli psu na chwilę oddechu. Unikaj karmienia psa bezpośrednio przed podróżą. Podaj posiłek conajmniej 3-4 godziny przed wyjazdem, aby uniknąć problemów żołądkowych. Możesz w trakcie przerwy podać psu jakąś przekąskę, jednak to co najważniejsze to świeża woda. Zawsze miej przy sobie świeżą wodę i miskę, aby zapewnić psu nawodnienie w trakcie podróży i przerw.

Dokumenty

Dokumenty, badania i kocyk lub zabawka to gwarancja podróży bez stresu
Dokumenty, badania i kocyk lub zabawka to gwarancja podróży bez stresu

Jeśli planujesz podróż międzynarodową, upewnij się, że masz wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport lub certyfikat zdrowia, jeśli są wymagane. Zawsze przed podróżą sprawdź wymagania badań i papierologii dla zwierzęcia. Mogą się one od siebie różnić w zależności od regionu świata. By uniknąć dodatkowego stresu, zadbaj o to dużo wcześniej, by mieć czas na ewentualne wyrobienie dodatkowych dokumentów.

Przewiew

Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiednią temperaturę w samochodzie, aby pies nie przegrzał się ani nie zmarzł. Jest to bardzo ważne by mieć to na uwadze, dzięki temu podróż będzie nieco mniej nieprzyjemna. Możesz dodatkowo zabrać ulubioną poduszkę lub koc dla psa, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie w nowym środowisku.

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.