Gdzie na wakacje z psem? Zaplanuj lato ze swoim pupilem!

Zaplanuj lato ze swoim pupilem!

Wakacje z psem mogą być dla właścicieli czworonogów sporym wyzwaniem. Letnie wyjazdy zbliżają się wielkimi krokami,
a Ty nadal nie wiesz jak uwzględnić w planach swojego pupila? Poznaj różne sposoby na wakacje z psem.

Najlepsze destynacje na wakacje z psem – może nad morze?

Wakacje z psem nad morzem mogą być wyjątkowo satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy, aby zapewnić zarówno komfort, jak i dobrą zabawę dla Ciebie i Twojego psa. W tym przewodniku omówimy kilka najlepszych nadmorskich miejsc w Polsce za granicą. Warto zacząć od omówienia kilku istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na wakacje
z psem nad morzem.

Plaże i obszary przyjazne zwierzętom

Podczas wyboru miejsca na wakacje z psem nad morzem, zwróć uwagę na dostępność plaż i obszarów przyjaznych dla psów. Twój pies powinien mieć miejsce gdzie będzie mógł swobodnie biegać i bawić się. Poszukaj informacji o plażach, które akceptują psy i oferują specjalne miejsca do spacerowania z czworonogiem.

Zakwaterowanie dog-friendly

Wybierając miejsce na nocleg, upewnij się, że oferuje ono przyjazne warunki dla psów. Poszukaj dog-friendly hoteli, pensjonatów lub apartamentów, które akceptują zwierzęta i oferują odpowiednie warunki dla nich.

Atrakcje i aktywności z psem

Sprawdź, czy w okolicy znajdują się atrakcje i aktywności, które mogą zainteresować Ciebie i Twojego psa. Mogą to być spacery po promenadzie, rejsy statkiem, czy też przyjazne zwierzętom restauracje i kawiarnie, gdzie można zrelaksować się razem z pupilem.

Specjalna infrastruktura dla psów

Zwróć uwagę na dostępność infrastruktury dla psów, takiej jak stacje do picia wody oraz specjalne kosze na psie odchody. Takie pojemniki pomagają utrzymać czystość na plaży i w jej okolicy.

Morze Bałtyckie i pies – które polskie miejscowości najbardziej sprzyjają czworonogom?

Wakacje z psem w Kołobrzegu

Kołobrzeg oferuje piękne plaże, dog-friendly hotele i pensjonaty, oraz liczne atrakcje, takie jak spacery po molo czy rejsy statkiem.

Świnoujście otwarte na czworonożnych turystów

Świnoujście posiada plaże przyjazne dla czworonogów oraz liczne miejsca noclegowe przyjazne dla psów, co sprawia, że jest idealnym miejscem na wakacje z psem nad polskim morzem.

Ustka – dobre miejsce na wakacje z psem

Ustka to kolejna popularna miejscowość ulokowana nad Morzem Bałtyckim, która oferuje dog-friendly plaże, spacery po promenadzie oraz dog-friendly zakwaterowanie.

Nadmorskie lokalizacje za granicą idealne na wakacje z psem

Polskie morze to urokliwe miejsce, ale jeżeli Twój psiak dobrze znosi podróż może warto zastanowić się nad jakimś bardziej odległym miejscem? Uwaga! Jeżeli chcesz jechać z psem za granicę, pamiętaj, że musisz wyrobić mu paszport!Dog-friendly plaże w Chorwacji

Chorwacja jest jednym z najlepszych miejsc na wakacje z psem nad Morzem Adriatyckim. Istnieje wiele plaż przyjaznych psom, gdzie czworonogi są mile widziane i mogą biegać swobodnie na piaszczystych wybrzeżach. Również wiele hoteli, pensjonatów i apartamentów akceptuje zwierzęta i oferuje specjalne udogodnienia dla nich.

Plaże w Hiszpanii

Hiszpania słynie z pięknych plaż, które są doskonałym miejscem na wakacje z psem. W wielu regionach Hiszpanii psy są mile widziane na plażach. Trzeba tylko je trzymać na smyczy, a właściciel powinien dbać o porządek, np. po wypróżnieniu się psa. Costa Brava, Costa del Sol i Wyspy Kanaryjskie to tylko kilka miejsc, które warto rozważyć.

Wybrzeże Północnej Holandii

Holandia jest kolejnym dog-friendly krajem, gdzie psy są mile widziane na wielu plażach nad Morzem Północnym. Wybrzeże Północnej Holandii oferuje rozległe plaże, malownicze krajobrazy i wiele ścieżek spacerowych, gdzie można wspaniale spędzić czas z psem.

Plaże w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma wiele pięknych plaż nad Morzem Północnym, Morzem Irlandzkim i Morzem Północnoatlantyckim, które są przyjazne dla psów. Plaże w Walii, Szkocji, a także na wybrzeżach Anglii, takich jak Cornwall czy Dorset, są popularnymi miejscami na wakacje z psem.

Wyspa Rugia w Niemczech

Wyspa Rugia na Morzu Bałtyckim w Niemczech to również dog-friendly destynacja, która oferuje piękne plaże, malownicze krajobrazy i wiele atrakcji dla psów i ich właścicieli. Wiele hoteli, pensjonatów i apartamentów na Rugii akceptuje zwierzęta
i oferuje specjalne udogodnienia dla nich.

Podsumowując, istnieje wiele wspaniałych miejsc na wakacje z psem nad morzem, gdzie można cieszyć się wspólnymi chwilami i pięknymi plażami. Ważne jest jednak, aby przed podróżą sprawdzić zasady dotyczące prowadzenia psów na plażach oraz znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, które akceptuje zwierzęta i oferuje odpowiednie udogodnienia dla nich. Planując podróż z psem, pamiętaj również o zapewnieniu mu komfortu, bezpieczeństwa i odpowiedniego przygotowania zdrowotnego.

Brązowy szczeniaczek jamnika leży i odpoczywa wśród pomarańczowych kwiatów i zielonych liści winogron. Twoje wakacje
z psem również mogą wyglądać w ten sposób! Szczeniaczki czekają na nowy dom.

Wakacje z psem w polskich górach

Polskie góry stanowią doskonałe miejsce na relaks w otoczeniu natury. Czy wybierzesz Sudety, Beskidy, czy może Pieniny? Możliwości jest wiele! Warto wiedzieć, jak wybrać najlepsze miejsce w górach na wakacje z psem. Dodatkowo trzeba przemyśleć co spakować, aby zapewnić sobie i swojemu pupilowi niezapomniane doznania. Dodatkowo, w tym artykule omówimy, czy psy są akceptowane w Parkach Narodowych i Krajobrazowych.

Babiogórski Park Narodowy (Beskid Żywiecki)

Czy na Babią Górę można wejść z psem? To kwestia problematyczna, zarówno jeśli chodzi o własną satysfakcję, jak
i o wpisanie się na listę zdobywców Korony Gór Polski. Aby zdobyć Babią Górę w towarzystwie psa, można wybrać jedną
z dwóch opcji:

 • Z miejscowości Kiczory szlakiem zielonym, a w Stańcowej skręcić na niebieski, kontynuując dalej słowackim szlakiem żółtym.
 • Całą trasę pokonać po słowackiej stronie, startując z miejscowości Slaná Voda, szlakiem żółtym (jest to najkrótsza trasa, licząca 8 km w jedną stronę).

Kwestią sporną jest to, że szczyt znajduje się kilkanaście metrów po polskiej stronie. Nigdy nie można być pewnym, jak strażnik zareaguje w przypadku kontroli. Zawsze należy pamiętać o trzymaniu psa na smyczy i nie zakłócaniu wędrówki innym turystom.

Bieszczadzki Park Narodowy (Bieszczady)

Wakacje z psem w Bieszczadach można spędzić na pokonywaniu kilku wyznaczonych szlaków dostępnych również dla psów:

 • Szlak od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką, gdzie istnieje możliwość zabrania psa i przenocowania w schronisku po wcześniejszym ustaleniu.
 • Szlak od Nasicznego na Przełęcz Przysłup Caryński.
 • Szlak od Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński, który razem z poprzednim tworzy jeden długi szlak z Przełęczą pośrodku.
 • Szlak od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego, który prowadzi ścieżką z betonowych płyt.

Trasy te nie znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dlatego towarzystwo psa nie stanowi problemu.

Gorczański Park Narodowy (Gorce)

Obowiązuje zakaz wprowadzania psów za wyjątkiem sześciu szlaków, w ten sposób opisanych przez GPN:

 • szlak turystyczny czerwony: Rabka – Stare Wierchy – Turbacz – Zielenica – granica Parku,
 • szlak turystyczny niebieski w dolinie Kamienicy na odcinku Trusiówka – Papieżówka,
 • szlak turystyczny zielony: Koninki – Tobołów – Obidowiec – Stare Wierchy i odcinek ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby”: polana Suhora – polana Młynarska tzw. Kopana Droga,
 • szlak spacerowy w dolinie Olszowego Potoku na odcinku Leśniczówka Hucisko – Czarne Błota,
 • szlak spacerowy w dolinie potoku Turbacz na odcinku Leśniczówka Hucisko – Stara Huta,
 • szlak spacerowy w dolinie Łopusznej na odcinku Gajówka Mikołaja – Żubrowisko.


Dodatkowo wakacje z psem w GPN są świetną okazją, żeby wejść na Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców. Na szczęście Turbacz leży poza terenem Gorczańskiego Parku Narodowego, dlatego Twój pupil nie powinien stanowić kłopotu.

Karkonoski Park Narodowy (Karkonosze, Sudety)

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wprowadzono częściowy zakaz wchodzenia ze zwierzętami domowymi na określone szlaki. Poniżej zostało to opisane, zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej KPN:

 • Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
 • Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
 • Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
 • Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
 • Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
 • Przy wodospadzie Kamieńczyka,
 • Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
 • Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
 • Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
 • Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Na pozostałe szlaki można wchodzić z psem. Istnieje możliwość przejścia całej grani Karkonoszy oraz swobodnego wędrowania po czeskiej stronie tego pasma górskiego z czworonożnym przyjacielem u boku.Kolejną zaletą Karkonoskiego Parku Narodowego jest fakt, że można zdobyć z pupilem Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Można to zrobić zarówno od polskiej, jak i czeskiej strony. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać szlaki udostępnione do wędrówek z psem, co oznacza unikanie tras, które nie są przystosowane do obecności czworonogów, jak na przykład szlak przez Kocioł Łomniczki. Ten konkretny szlak powinien być omijany również wtedy, gdy idziemy z psem przez całe Sudety Głównym Szlakiem Sudeckim.

Magurski Park Narodowy (Magura Spiska)

Kwestia Magurskiego Parku Narodowego nie jest jednoznaczna, jeżeli chodzi o wspólne wędrówki z psiakiem. Wolno wejść z psem na Rzepisko (najwyższy szczyt Magury Spiskiej), ponieważ leży ona daleko od Parku Narodowego.

Park Narodowy Gór Stołowych (Góry Stołowe, Sudety)

Park Narodowy Gór Stołowych został objęty nowym planem ochrony, który objął większość szlaków zakazem. Na ich teren zabroniono wprowadzania psów. Udostępniono niektóre trasy, ale nie są one wystarczająco atrakcyjne do wędrówek.Przed wyprawą w Góry Stołowe z psem warto wiedzieć, że obszar ten obejmuje nie tylko Park Narodowy. Po czeskiej stronie granicy Góry Stołowe nazywane są Broumovské Stěny, gdzie można spacerować z psem na smyczy bez ograniczeń. Oto kilka lokalizacji po czeskiej stronie wartych zobaczenia:

 • huśtawka na szczycie Koruna,
 • skalne miasto Adršpach (można z psem),
 • mniejsze skalne miasteczko Ostaš
 • kamienna brama na szczycie Kamenná brána

Świętokrzyski Park Narodowy (Góry Świętokrzyskie)

Do spacerów z psem udostępnione są dwa szlaki:

 • szlak czerwony Huta Szklana – Łysa Góra
 • ścieżka pieszo-rowerowa między Świętą Katarzyną a Podgórzem

Obydwa szlaki prowadzą wzdłuż asfaltowych dróg.

Tatrzański Park Narodowy (Tatry)

Po polskie stronie Tatr obowiązuje zakaz wprowadzania psów, za wyjątkiem dwóch szlaków:

 • Droga pod Reglami
 • dnem Doliny Chochołowskiej (z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej)

Pieniński Park Narodowy (Pieniny)

Pieniński Park Narodowy zamyka listę górskich Parków Narodowych, ponieważ w swoim planie ochrony z 2014 roku nie wyznaczył żadnych szlaków do wędrówek z psem.

Szczeniaczek czarny lablador odpoczywa na trawce, podczas słonecznego dnia. Twoje wakacje z psem również mogą wyglądać w ten sposób! Szczeniaczki czekają na nowy dom.

W góry za granicę z psem – najlepsze miejsca do wędrówek ze zwierzętami domowymi

Wakacje z psem w Austrii: Przewodnik po górach dla właścicieli zwierząt

Austria, kraj znany ze swoich malowniczych górskich krajobrazów, jest doskonałym miejscem na wakacje zarówno dla ludzi, jak i ich pupili. Wakacje z psem w austriackich górach mogą zapewnić niezapomniane doświadczenia zarówno dla Ciebie, jak
i Twojego czworonożnego towarzysza. W tym artykule specjalistycznym omówimy najlepsze miejsca w austriackich górach przyjazne dla psów oraz ważne rzeczy, które warto wziąć pod uwagę podczas organizacji takiego wyjazdu.

Miejsca przyjazne dla psów

Austria oferuje wiele miejsc, gdzie psy są mile widziane i mogą swobodnie cieszyć się przygodą w górach. Dodatkowo niektóre regiony są szczególnie przyjazne dla psów, oferując specjalnie oznaczone szlaki, dog-friendly hotele i pensjonaty, oraz liczne atrakcje, gdzie psy są akceptowane.

Atrakcje niewykluczające czworonogów

Wiele atrakcji w austriackich górach jest przyjaznych dla psów. Oprócz tego możesz zabrać swojego psa na spacer po malowniczych szlakach górskich, na piknik w przyrodzie, czy nawet na przejażdżkę kolejką linową w niektórych regionach.

Zakwaterowanie dog-friendly

Podczas organizacji wakacji z psem w austriackich górach warto zadbać o dog-friendly zakwaterowanie. Wiele hoteli, pensjonatów i apartamentów w regionach górskich oferuje specjalne warunki dla gości podróżujących z psami, takie jak dostęp do ogrodzonych terenów, miseczki na świeżą wodę i jedzenie, oraz specjalnie wydzielone miejsca do spacerów.

Wskazówki praktyczne

Podczas wakacji z psem w austriackich górach pamiętaj o dostarczeniu odpowiedniego wyposażenia dla swojego pupila, takiego jak smycz, kaganiec (jeśli jest wymagany), odpowiednia ilość jedzenia i wody, a także apteczka pierwszej pomocy dla psów. Upewnij się również, że Twój pies ma aktualne szczepienia i mikroczip, oraz że posiadasz jego dokumenty zdrowotne.

W Austrii, podobnie jak w innych krajach, istnieją pewne przepisy dotyczące podróżowania z psami, więc zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje dotyczące wymogów sanitarno-weterynaryjnych oraz zasad przewożenia zwierząt przez granicę.

Przepisy podróżowania z psami w Austrii

Przepisy dotyczące podróżowania z psami w Austrii mogą się różnić w zależności od celu podróży, środka transportu oraz innych czynników. Poniżej przedstawiam ogólne wytyczne dotyczące podróżowania z psem w Austrii:

Paszport dla zwierząt

Przed podróżą do Austrii z psem, konieczne jest posiadanie paszportu dla zwierząt, który zawiera informacje o szczepieniach, mikroczipie oraz innych ważnych danych zdrowotnych psa.

Mikroczipowanie

W Austrii obowiązkowe jest mikroczipowanie psów. Każdy pies podróżujący do Austrii musi być wyposażony w mikroczip, który zawiera unikalny numer identyfikacyjny.

Szczepienia

Psy podróżujące do Austrii muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie powinno być przeprowadzone przez licencjonowanego weterynarza i musi być ważne w momencie podróży.

Wymogi transportowe

Podczas podróżowania samochodem z psem w Austrii, pies powinien być przewożony w sposób bezpieczny, np.
w transporterze lub specjalnej przegrodzie. Niektóre regiony mogą mieć również swoje własne przepisy dotyczące przewożenia psów w samochodach.

Ograniczenia w miejscach publicznych

W niektórych miejscach publicznych, takich jak restauracje, muzea czy parki narodowe, psy mogą być ograniczone lub całkowicie zabronione. Zawsze warto sprawdzić, czy dany obiekt jest przyjazny dla psów przed planowaną wizytą.

Sprzątanie po psie

W Austrii obowiązuje zasada sprzątania po psie na terenach publicznych. Właściciele psów są zobowiązani do usuwania odchodów swoich zwierząt z chodników, parków i innych miejsc publicznych.

Wymogi na środkach komunikacji publicznej

Podróżowanie pociągiem, autobusem czy innymi środkami komunikacji publicznej z psem w Austrii może podlegać określonym wymogom i ograniczeniom. Należy sprawdzić zasadność przewożenia psa przed planowaną podróżą.

Przed planowaną podróżą z psem do Austrii zawsze warto sprawdzić aktualne przepisy dotyczące podróżowania
z zwierzętami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort swojemu pupilowi. Jeżeli już spełnisz wszystkie wymogi i będziesz gotowy ruszyć podziwiać malowniczą Austrię odwiedź te miejsca warte zobaczenia. Oto kilka konkretnych szlaków górskich w Austrii, na które można wejść z psem:

Szlak Panorama Rundweg, Tirol

Szlak ten znajduje się w regionie Tirol i oferuje piękne widoki na góry. Jest on stosunkowo łatwy, co czyni go odpowiednim dla psów i osób o różnym poziomie sprawności fizycznej.

Szlak Wiedersbergerhorn, Tyrolia Wschodnia

Ten szlak prowadzi przez urocze alpejskie łąki i lasy, zapewniając piękne widoki na doliny i szczyty gór. Jest to dość łatwy szlak, który może być przyjemny zarówno dla psów, jak i ich właścicieli.

Szlak Eibsee, Bawaria

Choć znajduje się w Niemczech, Eibsee jest blisko granicy austriackiej i jest popularnym celem wycieczek dla austriackich mieszkańców. Szlak ten wiedzie wokół malowniczego jeziora Eibsee, oferując piękne widoki na wodę i góry Zugspitze.

Szlak Gosauseen, Górne Austria

Ten szlak prowadzi do malowniczych Gosauseen, czyli jezior położonych pod masywem Dachstein. Trasy są stosunkowo łatwe, co czyni je odpowiednimi dla psów i ich właścicieli.

Szlak Hintersteiner See, Tyrolia

Szlak ten wiedzie wokół malowniczego jeziora Hintersteiner See, oferując piękne widoki na wodę i otaczające go góry. Jest to stosunkowo łatwy szlak, który może być odpowiedni dla psów i osób o różnym stopniu sprawności fizycznej.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić aktualne informacje dotyczące dostępności szlaków dla psów przed planowaną wycieczką, ponieważ niektóre trasy mogą być czasowo zamknięte lub mogą obowiązywać specjalne ograniczenia.

Mały jamniczek o czarno-brązowym umaszczeniu obwąchuje szary posążek buldoga francuskiego. Twoje wakacje z psem również mogą wyglądać w ten sposób!

Wakacje z psem w górach u naszych granicznych sąsiadów

Wyżej wspomniane były już Czech i Słowacja, ale to zdecydowanie za mało! Poniżej kilka przykładowych górskich lokalizacji godnych uwagi i dobrych na wakacje z psem.

Wakacje z psem w Niemczech

 • Garmisch-Partenkirchen: Ta urokliwa miejscowość położona w Bawarii oferuje wiele hoteli i pensjonatów przyjaznych psiakom oraz piękne górskie szlaki, które można odkrywać w towarzystwie psa.
 • Schwarzwald (Czarny Las): Ten obszar górski w Badenii-Wirtembergii jest znany ze swoich pięknych lasów, jezior
  i malowniczych wsi. Wiele szlaków w Schwarzwaldzie jest dostępnych również dla psów, co sprawia, że jest to idealne miejsce na wakacje z ukochanym czworonogiem. Można tu odkrywać malownicze szlaki, relaksować się w spa oraz degustować lokalne przysmaki.
 • Harz: Góry Harz w północno-zachodniej części Niemiec oferują dużo hoteli, pensjonatów oraz szlaków, które są dog-friendly. Można tutaj spacerować po malowniczych lasach, odwiedzić urokliwe wioski i podziwiać piękne widoki.
 • Allgäu: Region Allgäu w południowej Bawarii jest znanym ośrodkiem turystycznym, który oferuje wiele dog-friendly atrakcji. Można tu wędrować po górach, relaksować się nad jeziorami oraz odwiedzać urokliwe miasteczka.

Cała Bawaria jest znana z gościnności wobec psów. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w Alpy Bawarskie, czy na Jezioro Chiemsee, znajdziesz wiele dog-friendly miejsc, gdzie możesz cieszyć się wakacjami z psem.

Po czeskich górach z psem

Do listy czeskich pasm górskich należy dopisać:

 • Szumawa (Šumava): Ten obszar górski na granicy z Niemcami oferuje piękne górskie szlaki, które można odkrywać
  w towarzystwie psa.
 • Beskidy Środkowe (Střední Beskydy): Beskidy Środkowe to obszar górski w zachodnich Czechach, który oferuje wiele dog-friendly szlaków turystycznych i pensjonatów. Można tu spacerować po malowniczych leśnych ścieżkach i cieszyć się pięknymi widokami.
 • Góry Jesenik (Jeseníky): Góry Jesenik to obszar górski na północy Czech. Można tu spacerować po górskich szlakach, odwiedzać piękne wodospady i relaksować się nad jeziorami.
 • Góry Orlickie (Orlické hory): Góry Orlickie to obszar górski w północno-wschodnich Czechach, który oferuje wiele miejscowości przyjaznych psom, gdzie można zatrzymać się na wakacje z pupilem.
 • Góry Karkonosze (Krkonoše): Góry Karkonosze to obszar górski na granicy z Polską, który oferuje wiele dog-friendly pensjonatów i hoteli. Można tu spacerować po górskich szlakach, odwiedzać malownicze wodospady i podziwiać unikalną florę i faunę.
 • Góry Łużyckie (Lužické hory): Góry Łużyckie to obszar górski w północnych Czechach, który oferuje sporo pensjonatów
  i hoteli, gdzie można zatrzymać się z psem. Dodatkowe atuty to zabytkowe zamki, spokój, cisza i natura.

Słowackie pasma górskie idealne na wakacje
z psem

Oprócz wcześniej wspomnianych Tatr, warto zaznaczyć na mapie miejsca takie jak:

 • Górna Orava (Horná Orava): Ta malownicza okolica słowackich gór oferuje sporo dog-friendly pensjonatów i hoteli. Można tu spacerować po górskich szlakach, odwiedzać urokliwe wioski i podziwiać piękne krajobrazy.
 • Góry Słowacki Raj (Slovenský raj): Słowacki Raj to obszar górski z licznymi wąwozami, jaskiniami i wodospadami. Istnieje wiele dog-friendly szlaków, które prowadzą przez te malownicze tereny.
 • Góry Małe Fatry (Malá Fatra): Ta górska kraina w północno-zachodniej Słowacji jest idealnym miejscem na wakacje
  z psem. Oferuje dużo dog-friendly szlaków i udogodnień dla turystów z psami.
 • Góry Wielka Fatra (Veľká Fatra): Wielka Fatra to obszar górski w środkowej Słowacji, który ma w pobliżu kilka dog-friendly pensjonatów oraz szlaków turystycznych.
 • Góry Niżne Tatrzańskie: Ten obszar górski jest mniej oblegany przez turystów i oferuje wiele pensjonatów przyjaznych psom oraz urokliwych szlaków turystycznych.
 • Dolina Demianowska: To malownicza dolina w Górach Niżnych Tatrach, gdzie można spacerować z psem szlakach
  i odwiedzać jaskinie.
 • Góry Wysokie Tatrzańskie (Vysoké Tatry): Wysokie Tatry to najwyższe góry na Słowacji i oferują dużo dog-friendly szlaków turystycznych oraz pensjonatów. Można tu podziwiać majestatyczne szczyty, jeziora i doliny.

W góry z psem na Litwę?

Litwa, choć nie jest zwykle kojarzona z górami, oferuje wiele pięknych obszarów górskich, które są doskonałym miejscem na wakacje zarówno dla ludzi, jak i ich psów. Oto przykłady:

 • Góry Żmudzkie (Žemaitijos kalnai): To obszar górski na zachodzie Litwy, który oferuje wiele dog-friendly szlaków turystycznych i malowniczych krajobrazów.
 • Góry Aukstaitija (Aukštaitijos kalnai): To obszar górski na wschodzie Litwy, który jest popularnym miejscem na wędrówki z psem. Oferuje dog-friendly atrakcje i szlaki, które można odkrywać w towarzystwie psa.
 • Wybrzeże Bałtyckie: Chociaż Litwa nie posiada wysokich gór, ma piękne wybrzeże Bałtyku, które jest idealnym miejscem na spacery z psem. Można tu cieszyć się plażami, klifami i malowniczymi widokami.

Litwa nie jest typowym krajem górskim, można tu spędzić udane wakacje z psem, odkrywając piękno litewskich krajobrazów górskich. Przy odpowiednim przygotowaniu i wyborze dog-friendly destynacji, można cieszyć się razem z psem wspaniałymi górskimi przygodami i tworzyć niezapomniane wspomnienia.

Biały szczeniak maltańczyka odpoczywa na zielonej trawce. Twoje wakacje z psem również mogą wyglądać w ten sposób! Szczeniaczki czekają na nowy dom.

Odpoczynek nad jeziorem – czyli plan C na wakacje z psem

Było już morze i góry, ale zawsze warto rozważyć więcej opcji. Dla miłośników polskich i zagranicznych jezior również coś się znajdzie w tym artykule.

Niemcy

Jezioro Bodeńskie (Bodensee)

Jezioro Bodeńskie to jedno z największych jezior w Europie, położone na granicy Niemiec, Szwajcarii i Austrii. W pobliżu znajduje się dużo miejscowości turystycznych przyjaznych czworonogom, które oferują zakwaterowanie dla psów oraz dostęp do plaż i szlaków spacerowych nad jeziorem. Można tu również wynająć łódź i popłynąć po jeziorze z psem.

Jezioro Chiemsee

Jezioro Chiemsee to malownicze jezioro położone w Bawarii, w południowych Niemczech. W okolicy znajduje się wiele dog-friendly pensjonatów, hoteli i kempingów, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami. Można tu również korzystać z licznych plaż nad jeziorem.

Jezioro Müritz

Jezioro Müritz to największe jezioro w Niemczech, położone w regionie Mecklenburgii-Pomorza Przedniego. W pobliżu znajduje się kilka miejscowości turystycznych kwaterujących ze zwierzętami domowymi.

Jezioro Schwerin

Jezioro Schwerin to malownicze jezioro położone w regionie Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W okolicy znajduje się sporo dog-friendly pensjonatów i kwater, które oferują noclegi dla osób podróżujących z psami. Można tu również korzystać z plaż nad jeziorem oraz rozmaitych aktywności wodnych.

Jezioro Tegernsee

Jezioro Tegernsee to urokliwe jezioro położone w Bawarii, w południowych Niemczech. W pobliżu znajduje się dużo pensjonatów, hoteli i kempingów, o charakterzedog-friendly, które oferują zakwaterowanie dla psów oraz dostęp do plaż nad jeziorem.

Spreewald

Region Spreewald w Brandenburgii to obszar o malowniczych kanałach i rozlewiskach rzeki Spree. Wiele pensjonatów i hoteli w tym regionie jest dog-friendly, co sprawia, że to idealne miejsce na wakacje z psem.

Czechy

Lipno

Jezioro Lipno to największe sztuczne jezioro w Czechach, położone w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Austrią.
W pobliżu znajduje się sporo dog-friendly miejscowości turystycznych, które oferują zakwaterowanie dla psów oraz dostęp do plaż i terenów rekreacyjnych. Można tu również korzystać z licznych szlaków turystycznych i tras rowerowych.

Jezioro Máchovo (Máchovo jezero)

Jezioro Máchovo to popularne jezioro w północnych Czechach, znane z pięknych plaż i malowniczych krajobrazów. W okolicy znajduje się dużo dog-friendly pensjonatów, hoteli i kwater, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami. Można tu również korzystać z licznych atrakcji wodnych i terenów rekreacyjnych.

Jezioro Slapy (Slapská přehrada)

Jezioro Slapy to duże zbiornik wodny na rzece Wełtawie, położony w środkowych Czechach. W pobliżu znajduje się wiele miejscowości turystycznych o charakterze dog-friendly , które oferują zakwaterowanie dla właścicieli i ich psów oraz dostęp do plaż nad jeziorem. Dodatkowo w tym miejscu możliwe jest żeglarstwo i windsurfing.

Jezioro Rozkoš (Rozkošská přehrada)

Jezioro Rozkoš to kolejny popularny zbiornik wodny w Czechach, położony w północno-wschodniej części kraju. W okolicy znajduje się kilka dog-friendly pensjonatów, hoteli i kwater, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami.

Jezioro Pálava (Pálavské jezero)

Jezioro Pálava to malownicze jezioro w południowych Czechach, położone w pobliżu winnic regionu Pálava. W pobliżu znajduje się dużo miejscowości turystycznych, które oferują zakwaterowanie dla ludzi i psów oraz dostęp do plaż nad jeziorem. Można tu również korzystać z atrakcji wodnych i turystycznych.

Słowacja

Jezioro Štrbské (Štrbské pleso)

Jezioro Štrbské to piękne górskie jezioro położone w Tatrach Słowackich, w pobliżu miejscowości Štrbské Pleso. W pobliżu znajduje się dużo dog-friendly pensjonatów, hoteli i kwater, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami.

Jezioro Zemplínska Šírava

Jezioro Zemplínska Šírava to duże sztuczne jezioro położone w południowo-wschodniej części Słowacji. W okolicy znajduje się wiele dog-friendly miejscowości turystycznych, które oferują zakwaterowanie dla psów oraz dostęp do plaż i terenów rekreacyjnych. Można tu również korzystać z atrakcji wodnych, takich jak kajakarstwo i windsurfing.

Jezioro Liptovská Mara

Jezioro Liptovská Mara to duże sztuczne jezioro położone w regionie Liptów, w centralnej Słowacji. W pobliżu znajduje się sporo dog-friendly pensjonatów, hoteli i kwater, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami. Można tu również korzystać z plaż nad jeziorem oraz atrakcji wodnych.

Jezioro Vajanské (Vajanského pleso)

Jezioro Vajanské to malownicze górskie jezioro położone w Tatrach Słowackich, w pobliżu miejscowości Vysoké Tatry.
W okolicy znajduje się dużo miejscowości przyjaznych pieskom turystycznych, które oferują zakwaterowanie dla psów oraz dostęp do plaż nad jeziorem. Dodatkowo można także korzystać z okolicznych szlaków turystycznych.

Jezioro Ružin (Ružin vodná nádrž):

Jezioro Ružin to duże sztuczne jezioro położone w środkowej Słowacji. W okolicy znajduje się wiele dog-friendly pensjonatów, hoteli i kwater, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami. Można tu również korzystać z plaż nad jeziorem oraz ciekawych atrakcji wodnych.

Litwa

Park Narodowy Nadniemeński (Nemuno Nacionalinis Parkas)

Ten park narodowy położony w dolinie rzeki Niemen oferuje malownicze tereny, które są idealne do spacerów z psem. Oprócz tego można tu również znaleźć liczne szlaki turystyczne i trasy rowerowe.

Park Narodowy Dzukija (Dzūkijos Nacionalinis Parkas)

Ten park narodowy położony w południowo-wschodniej części Litwy jest domem dla rozległych lasów, rzek i jezior. Oferuje sporo dog-friendly szlaków turystycznych oraz urokliwe miejsca do odpoczynku wśród natury.

Park Narodowy Kowieński (Kauno Nacionalinis Parkas)

Ten park narodowy położony wokół miasta Kowno oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można tu spacerować z psem po malowniczych trasach pieszych, piknikować nad rzekami i jeziorami oraz cieszyć się spokojem i ciszą natury.

Rezerwat Przyrody Cepkeliai (Cepkelių Gamta)

Ten rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej części Litwy jest jednym z największych obszarów bagien
i torfowisk w Europie. Oferuje on unikalną przyrodę oraz dog-friendly szlaki turystyczne, które można odkrywać z psem.

Brązowy szczeniak jamnika na zielonej łączce.

Wakacje z psem nad polskimi jeziorami –przewodnik dla właścicieli psów

Polska jest bogata w piękne jeziora, które stanowią idealne miejsce na letnie wakacje zarówno dla ludzi, jak i ich psów. Planując wakacje z psem nad polskimi jeziorami, istnieje wiele miejsc, które oferują zakwaterowanie przyjazne czworonogom oraz dostęp do plaż i terenów rekreacyjnych. W tym artykule specjalistycznym omówimy niektóre z najlepszych polskich jezior, które są przyjazne dla psów, oraz przedstawimy kilka praktycznych wskazówek dla właścicieli psów podróżujących nad jeziora.

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry to malownicze jezioro położone w Puszczy Augustowskiej, województwo podlaskie. W okolicy znajduje się wiele pensjonatów i kwater akceptujących obecność zwierząt domowych, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących
z pupilami. Można tu również korzystać z licznych plaż nad jeziorem, gdzie psy są mile widziane.

Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko to duże jezioro w województwie pomorskim, położone na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego.
W okolicy znajduje się sporo miejscowości turystycznych, które oferują zakwaterowanie dla psów oraz dostęp do plaż nad jeziorem.

Jezioro Drawsko

Jezioro Drawsko to jedno z największych jezior w Polsce, położone w województwie zachodniopomorskim. W okolicy znajduje się dużo dog-friendly pensjonatów i domków letniskowych, które oferują zakwaterowanie dla osób podróżujących z psami. Można tu również korzystać z plaż nad jeziorem oraz aktywności wodnych.

Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce, położone w województwie podlaskim. W okolicy znajduje się wiele pensjonatów przyjaznych czworonogom i gospodarstw agroturystycznych, które oferują zakwaterowanie dla psów. Można tu również korzystać z plaż nad jeziorem oraz wędkować.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, województwo warmińsko-mazurskie. W okolicy znajduje się kilka miejscowości turystycznych, gdzie można kwaterować się z psem.

Podsumowując, Polska oferuje wiele pięknych jezior, które są idealnym miejscem na letnie wakacje zarówno dla osób, jak i ich psów. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić, czy dany obiekt jest wystarczająco przyjazny dla psów oraz jakie są zasady korzystania z plaż i terenów rekreacyjnych dla zwierząt. Dzięki temu można zapewnić sobie i swojemu psu udane i bezpieczne wakacje nad polskimi jeziorami.

Kim jestem?

Nazywam się Agnieszka Sikora, a moje życie pochłania moja Hodowla Psów Rasowych – Psiakowo.

Jako odpowiedzialny hodowca, kocham każdego psa i dbam o niego.

Moje dni są wypełnione radością, oraz ciężką pracą nad moimi podopiecznymi.

Dla dobra Państwa, oraz moich piesków, oferuję swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie, zarówno przed jak i po zakupie szczeniaka. Postaram się udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.